Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Uchwała Rady Ministrów w sprawie zakupu czołgów Abrams

3 sierpnia opublikowano uchwałę dotyczącą ewentualnego pozyskania czołgów M1A2 SEPv dla Sił Zbrojnych RP. Fot. US Army

3 sierpnia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” opublikowana została uchwała nr 89 w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czołgi” i zapewnienia warunków jego realizacji. Dotyczy ona potencjalnego zakupu czołgów M1A2 SEPv3 w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z uchwałą, wykonawcą programu jest szef resortu obrony narodowej. Jego realizacja ma przypadać na lata 2021-2026. Program obejmować ma wyposażenie SZ RP w: czołgi, pakiet logistyczny, pakiet szkoleniowy i środki bojowe, szkolenie personelu, przygotowanie infrastruktury i sfinansowanie wydatków związanych z wyborem określonego rodzaju czołgu oraz amunicji. Środki na realizację programu mogą pochodzić z kilku źródeł: ze środków budżetu państwa niezaliczanych do budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, ze środków Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych lub z innych, niesprecyzowanych w uchwale, źródeł. Roczne wydatki na program, który wg wicepremiera Kaczyńskiego ma być wart 23,3 mld PLN, nie przekroczą 4,8 mld PLN, tym samym program może być podzielony na kilka etapów. Uchwała wchodzi w życie z dniem opublikowania.


Sam program wieloletni "Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czołgi" ma mieć na celu zwiększenie potencjału obronnego RP poprzez pozyskanie nowych czołgów podstawowych i towarzyszących im wozów wsparcia i zabezpieczenia. Według twórców uchwały, cel ów jest jednym z głównych postulatów Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej (SBN RP) z 12 maja 2020 r., choć w samym dokumencie słowo „czołg” czy „Abrams” nie pada ani razu. Twórcy uchwały powołują się jednak na inny fragment: (konieczność) Wzmocnienia zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do odstraszania i obrony przed zagrożeniami bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem podniesienia poziomu mobilności i modernizacji technicznej.

Treść uchwały dotyczącej zamiaru kontrowersyjnego zakupu dostępna jest w linku: https://monitorpolski.gov.pl/M2021000071501.pdf.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 comments on “Uchwała Rady Ministrów w sprawie zakupu czołgów Abrams”

 1. Decyzja która zabezpiecza 2/3 naszych pancernych potrzeb (Abramsy+Leo), każe zapytać czy nie czas na strukturalną rewolucję w Wojskach Lądowych szczególnie w kontekście wyników ćwiczeń ZIMA-2020.
  Czołgi zostają tylko Leo i Abramsy, zorganizowane w kompanie w ramach batalionych grup bojowych sieciocentrycznych, samodzielnych, zamiast 1/3 czołgów które mamy teraz drony rozpoznawcze i uderzeniowe, niszczyciele czołgów na opancerzonym podwoziu 4X4 z ppk w style NLOS,Brimstone, jednostki zyskają na mobilności i sile ognia na pewno.

 2. Panowie posłowie czy naprawdę myślenie szkodzi? Co z nośnością większości polskich mostów ,które będą niedostępne dla Abramsów. Co z logistyką. Wprowadza się trzeci model czołgu z calową podziałka śrub ,a nie metryczną. Co z amunicją dla Abramsów? Abramsy są paliwożerne , gdzie są bazy paliwowe dla nich? Czy w tym kraju naprawdę nikt nie myśli ekonomicznie.

 3. Ponad 20 lat ogromnych zaniedbań w armii i teraz w niespokojnej sytuacji geopolitycznej trzeba szybko załatać wielkie braki w nowoczesnym uzbrojeniu co będzie bolesne finansowo a ten rząd
  chyba to zrozumiał i mam nadzieję,że priorytetem także będzie jak najszybciej obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, systemy WRE oraz nowe polskie ppk i granatniki, bms szeroko wprowadzany a dalej kolejne projekty. Przy tym koniecznie usprawnić procedury zakupowe i zintensyfikować krajowe prace badawczo-rozwojowe nad rodzimym uzbrojeniem gdyż dalej niewiele środków jest wykorzystywane na ten cel.

 4. Za te pieniadze bez problemu moglibismy kupic w granicach tysiaca pocisko ppk Moskit ktory prototyp jest w WITU. Produkcja odbyla by sie bez problemu bo Mesko makompetencje w budowaniu takich pociskow (Spike)
  To co robimy to istne szalenstwo a nie budowanie wlasnego przemyslu i wlasnej obronnosci. Najwazniejsze- 23mld by zostaly w kraju, tworzac miejsca pracy. Jezu- czy wy nie widzicie ze nasze podatki nie sluza narodowi tylko sa transferowane za granice za "ciurliki szmatlawe"

 5. Tak może nierozsądnie zapytam: Skoro w przyszłym roku będziemy mieli te abramsy to czy już jacyś czołgiści się szkolą w ich obsłudze? Czy jacyś logistycy się szkolą w zaopatrywaniu? Czy budowane są nowe klimatyzowane garaże? Czy wyznaczono mosty po których zestawy z abramsami przejadą?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc