Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

U-31 w Gdyni

5 października do portu w Gdyni przypłynął zespół okrętów Deutsche Marine, które realizują rejs szkolno-treningowy na wodach Morza Bałtyckiego. W jego składzie znalazł się m.in. okręt podwodny U-31 należący do Typu 212, jednego z kilku oferowanych Polsce w ramach programu Orka.

Okręt podwodny zacumował przy Nabrzeżu Pomorskim, a więc w najbardziej dostępnej części portu dla społeczeństwa. Być może to przypadek, jednak jutro (tj. 6 października) kilka metrów od jednostki dojdzie do inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim w Gdyni – w powyższej uroczystości ma wziąć udział premier Mateusz Morawiecki.

Ciekawostką pierwszego dnia obecności niemieckiego okrętu podwodnego było zadanie praktyczne, które zrealizowała załoga – uzupełnianie zapasów ciekłego tlenu, stanowiącego jeden ze składników napędu niezależnego od powietrza. Jak się okazuje, nie potrzeba przy tym rozbudowanej infrastruktury bądź nabrzeża – operacja przeprowadzona została z cywilnej cysterny pod okiem sporej grupy postronnych obserwatorów. Była to pierwsza tego typu operacja przeprowadzona w Polsce.

Okręty podwodne Typu 212 gościły już w polskich portach kilka razy. Obecnie są oferowane przez koncern TKMS w programie wyboru nowych okrętów tej klasy dla Marynarki Wojennej. Konkurencją dla nich są Szwedzi (Saab A26) oraz Francuzi (Naval Group ze Scorpene).

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “U-31 w Gdyni”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc