Zaloguj

Typhoony nie dla Kanady

30 sierpnia koncern Airbus poinformował o wycofaniu się z rywalizacji na zakup wielozadaniowych samolotów bojowych w Kanadzie. Powyższy krok oznacza, że z wyścigu odpada jeden z głównych faworytów do zwycięstwa, Eurofighter Typhoon.

Wśród powodów wycofania się z rywalizacji, o potencjalnej wartości 11,5 mld dolarów, wymienia się m.in. dodatkowe koszty zintegrowania samolotów z systemem obrony powietrznej Kanady i Stanów Zjednoczonych NORAD oraz kwestia zaangażowania przemysłu kanadyjskiego w realizację umowy. Decyzja Airbusa oznacza jednocześnie, że w rywalizacji pozostał tylko jeden europejski producent – Saab, a także obaj ze Stanów Zjednoczonych (Boeing oraz Lockheed Martin).

Rząd Kanady prowadzi postępowanie przetargowe, które dotyczy zastąpienia obecnie eksploatowanej floty wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18A/B Hornet. Według obecnych planów, podpisanie umowy ze zwycięzcą rywalizacji nastąpi na początku 2022 roku, a dostawy mają rozpocząć się w 2025 roku. W ostatnich miesiącach wydawało się, że oferta koncernu Airbus ma spore szanse na zwycięstwo, m.in. ze względu na fakt przejęcia części firmy Bombardier.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc