Zaloguj

Tureckie pojazdy klasy MRAP dla Kosowa

Republika Kosowa otrzyma od Turcji 14 pojazdów klasy MRAP. Fot. BMC

16 lipca opublikowana została informacja o możliwej dostawie tureckich pojazdów opancerzonych klasy MRAP (Mine Resistant Ambush Protected, pol. pojazd zabezpieczony przed minami) do Republiki Kosowa. Mają to być wozy Vuran i Kirpi, obydwa produkcji firmy BMC.

Ma to być łącznie 14 pojazdów ‒ 10 Kirpi i 4 Vuran. Nie są znane koszty, choć nie można wykluczyć, że Kosowo otrzyma sprzęt za darmo, w ramach tureckiej pomocy wojskowej, ani termin zakończenia dostaw. Wiadomo, że pierwsze MRAP-y mają trafić do nowego użytkownika w przyszłym roku. Pojazdy będą pochodziły z bieżącej produkcji, a nie z nadwyżek Tureckich Wojsk Lądowych.

Obydwa MRAP-y to pojazdy w układzie 4×4. Większy Kirpi ma masę 20 ton i może zabierać do 10 osób.  Rozpędza się do 105 km/h na szosie. Nieco lżejszy (18,5 tony) Vuran również zabiera 10 żołnierzy, jest jednak nieznacznie szybszy, do 110 km/h na utwardzonej nawierzchni. Obydwa pojazdy mogą być uzbrojone w stanowisko z 7,62 mm lub 12,7 mm km albo 40 mm granatnikiem automatycznym. Broń może być zamontowana zarówno na obrotnicy, jak i w zdalnie sterowanym stanowisku uzbrojenie. Obydwa wozy mają wersje specjalistyczne: moździerza samobieżnego 120 mm, wozu ewakuacji medycznej, wozu dowodzenia itd.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc