Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tureckie KC-135R zmodernizowane

Fot. Field Aerospace

27 stycznia amerykańska firma Field Aerospace poinformowała o zakończeniu procesu modernizacji floty samolotów tankowania powietrznego Boeing KC-135R Stratotanker należących do Sił Powietrznych Turcji.

W ramach umowy, realizowanej poprzez procedurę FMS, Turcja zleciła modernizację siedmiu samolotów do standardu Block 45 – prace zostały zrealizowane w grudniu 2022 roku. Co ciekawe umowa zakładała, że prace zostaną zakończone do stycznia 2024 roku. Były one realizowane na terenie lotniska w Oklahoma City, gdzie znajduje się siedziba amerykańskiej firmy. W ramach modernizacji Block 45 samoloty otrzymały nowe elementy awioniki pokładowej, wyświetlaczy ciekłokrystalicznych oraz autopilota wraz z systemem zarządzania lotem.

Dotychczas Field Aerospace zrealizowały prace przy siedmiu KC-135R należących do Turcji oraz pierwszych siedemnastu egzemplarzy należących do US Air Force. Dzięki temu samoloty mają mieć możliwość wykonywania lotów w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez służby cywilne.

W przypadku Turcji siedem KC-135R Stratotanker, pochodzących z zasobów USAF, zostało zakupionych w 1994 roku. Tworzą trzon 101. Eskadry, której macierzystym lotniskiem jest baza lotnicza Incirlik. Stanowią uzupełnienie dla wielozadaniowych samolotów bojowych oraz maszyn wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-7 Wedgetail. W 2021 roku media tureckie poinformowały, że rząd tego kraju planuje zakupić siedem Airbus A330MRTT, które w stosunku 1:1 mają zastąpić KC-135R – obecne dane wskazują, że mają to być używane egzemplarze pochodzące z rynku wtórnego (sprzedającym mają być linie lotnicze Turkish Airlines). Dotychczas nie doszło jednak do podpisania kontraktu na realizację powyższego programu, który ma obejmować także koncern Airbus oraz przedsiębiorstwa tureckie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc