Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tureckie A400M Atlas wróciły z Ukrainy

Fot. Airbus

20 grudnia w bazie tureckiego lotnictwa transportowego w Kayseri wylądowały dwa średnie samoloty transportowe Airbus A400M Atlas należące do Sił Powietrznych Turcji. Maszyny udało się ewakuować z Ukrainy, gdzie stały od początku wybuchu konfliktu.

Szczegóły operacji nie są znane. Wiadomo, że obie maszyny wylądowały na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kijów-Boryspol w nocy z 23 na 24 lutego 2022 roku. Ich ładunek stanowiła „pomoc humanitarna”. W drodze powrotnej planowano zabrać tureckich obywateli, jednak po rosyjskiej agresji maszyny pozostały uziemione – miało to związek z brakiem możliwości bezpiecznego przelotu poza ukraińską przestrzeń powietrzną.

Aplikacje pozwalające na śledzenie samolotów umożliwiły obserwację lotu pary A400M Atlas dopiero w momencie przekroczenia przez nie granicy ukraińsko-rumuńskiej. Z tego powodu trudno wskazać szczegóły w jaki opuściły Kijów. Co należy odnotować, wstępne wskazania sugerują, że w momencie przekroczenia granicy obu państw, samoloty znajdowały się na wysokości około 10000 metrów. Nie można wykluczyć, że ich lot w ukraińskiej przestrzeni powietrznej był zabezpieczany przez ukraińskie lotnictwo bojowe. Dodatkowo argumentem stojącym za ewakuacją obu była niska aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego poza strefą przyfrontową. Wiadomo, że na przełomie września i października do Kijowa dotarł turecki zespół techniczny wraz z niezbędnym sprzętem obsługi naziemnej, który miał przygotować maszyny do transferu poza strefę walk.

Powrót pary A400M Atlas oznacza, że tureckie siły powietrzne posiadają pełny skład maszyn tego typu – mowa o dziesięciu egzemplarzach. Ich uzupełnieniem są wiekowe Lockheed Martin C-130 Hercules różnych wersji.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc