Zaloguj

Turecki okręt SIGINT rozpoczął próby morskie

W Zatoce Izmit trwają próby morskie TCG Ufuk (A 591), pierwszego w historii tureckiego wyspecjalizowanego okrętu rozpoznania i walki elektronicznej. Przypomina on korwetę i nic dziwnego, ponieważ do jego budowy wykorzystano zmodyfikowaną platformę jednostek tej klasy typu Ada, których cztery powstały w ramach programu MİLGEM.

Kontrakt na budowę Test ve Eğitim Gemisinde (TVEG), czyli okrętu testowego i szkolnego, pomiędzy Ministerstwem Obrony Turcji a stocznią İstanbul Tersanesi w Tuzli (aglomeracja Stambułu) zawarto w 2017 r. Projekt, na mocy umowy z grudnia 2016 r., opracowało biuro STM z Ankary i bazuje on na wspomnianych jednostkach typu Ada. Zmiany objęły uproszczoną siłownię w układzie CODAD zamiast CODAG, w której zastosowano dwa silniki wysokoprężne MTU 20V4000M93L w miejsce turbiny gazowej LM2500 i dwóch diesli MTU 16V595TE90. Spowodowało to ograniczenie prędkości z 29 do „ ponad18” węzłów. Ufuk nie jest uzbrojony. Zachowano lądowisko dla 10-tonowego śmigłowca, ale zrezygnowano z hangaru. Ten ostatni zaadaptowano na pomieszczenia operatorów systemów specjalnych. Natomiast na dwóch masztach, w tym jednym nowym, okręt ma zainstalowane anteny urządzeń SIGINT/ELINT, których dostawcą i integratorem jest firma Aselsan.

Budowę Ufuka rozpoczęto ceremonią cięcia blach 2 maja 2017 r. Wodowanie, w którym uczestniczył i na którym przemawiał prezydent kraju Recep Tayyip Erdoğan, odbyło się 9 lutego ubiegłego roku. Zgodnie z kontraktem jednostka ma być przekazana flocie do dalszych testów do końca tego miesiąca.

Ufuk ma 99,5 m długości, 14,4 m szerokości, zanurzenie 3,6 m (korweta 3,9 m), wyporność 2300 ton (korweta 2400 ton) i autonomiczność 45 dni.

(Tomasz Grotnik) Foto: Twitter @thesailor87
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Turecki okręt SIGINT rozpoczął próby morskie”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc