Zaloguj

Turecki kontrakt na S-400

12 września prezydent Turcji poinformował o podpisaniu kontraktu na zakup rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400, który ma zapewnić jeden z fundamentów lokalnego programu modernizacji technicznej obrony powietrznej.

Informacje z Turcji zostały już potwierdzone przez stronę rosyjską. Turcy przelali już także zaliczkę uruchomiającą proces produkcyjny, a także zakup technologii licencyjnych – przynajmniej dwie baterie mają bowiem zostać wyprodukowane na terenie Turcji. Zakup S-400 pokazuje skalę ochłodzenia na linii zachodni partnerzy NATO oraz Turcja, gdzie po nieudanym zamachu stanu władze prowadzą represyjną politykę wobec opozycji.

Przypomnijmy, zakup systemu S-400 to element modernizacji krajowego systemu obrony powietrznej, opartego obecnie na przestarzałych zestawach rakietowych Hawk. Początkowo zakładano zakup chińskiego zestawu HQ-9, jednak został on anulowany i procedurę zakupową zrealizowano od nowa – tym razem wybór padł na rosyjski S-400. W dalszej perspektywie czasowej Turcy chcą współpracować także z europejskim EuroSAM.

Jednym ze skutków zakupu S-400 jest potrzeba budowy przez Turków własnego systemu kierowania i dowodzenia – obecny, częściowo współfinansowany przez NATO, nie będzie w stanie współpracować z niestandardowym S-400. Powyższy element był głoszony kilkukrotnie przez zachodnich partnerów – EuroSAM oraz Raytheon – którzy chcieli dostarczyć Turcji własne wyroby.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Rosji
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc