Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Turcy wycofują ratowniczego weterana

17 listopada szeregi Marynarki Wojennej Turcji opuścił okręt ratowniczy TCG Akin. Ten weteran ma za sobą ponad 70 lat służby na morzach i oceanach świata.

Historia jednostki sięga początków II wojny światowej, kiedy Stany Zjednoczone rozpoczęły program modernizacji i rozbudowy floty. Wśród licznych okrętów znalazły się także wyspecjalizowane jednostki ratownicze – przyszły TCS Akin powstał jako USS Greenlet w stoczni Moore Dry Dock & Shipbuilding Co. w Oakland w latach 1941-43. Był to jeden z dziewięciu okrętów typu Chanticleer. II wojnę światową spędził na Oceanie Spokojnym, później pozostał na wodach dalekowschodnich – uczestniczył w wojnie koreańskiej, a także wietnamskiej. 12 czerwca 1970 roku został wycofany z szeregów US Navy i przekazany Turcji, gdzie otrzymał nazwę TCG Akin.

W szeregach tureckiej floty pełnił zadania zabezpieczenia floty pod względem ratownictwa morskiego, w tym ratowania załóg okrętów podwodnych. W bieżącym roku, ze względu na wprowadzenie do służby TCG Alemdar, można było wycofać weterana z linii – obecnie Turcy nie informują o przyszłości jednostki.

Okręty typu Chanticleer charakteryzowały się wypornością 2040 ton, kadłubami o wymiarach 76,5x13. Napęd wysokoprężny, składający się z czterech silników General Motors, pozwalał na osiągnięcie prędkości 15 węzłów. TCG Akin nie był jedynym przedstawicielem typu, który pełnił służbę ponad pół wieku – część okrętów w szeregach US Navy dotrwało w linii do początku lat 90. XX wieku. Jednocześnie był jedynym, który trafił do służby poza granicami kraju.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc