Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Turcy modernizują fregaty typu Barbaros

6 lipca Ministerstwo Obrony Turcji podpisało kontrakt z konsorcjum Aselsan-Havelsan w sprawie realizacji drugiej fazy modernizacji fregat rakietowych typu Barbaros, czyli jednostek typoszeregu MEKO 200 wcielonych do służby w latach 1997-2000.

W jej ramach tureckie firmy mają przeprowadzić wymianę systemów kierowania walką oraz przebudowę bojowego centrum informacji. Fregaty dostarczono z systemem Tacticos, a obecnie ma zostać wymieniony na lokalny Genesis wdrożony do eksploatacji m.in. na pokładach tureckich fregat typu Oliver Hazard Perry. Dodatkowo wymianie na lokalny ma ulec system kierowania ogniem armaty Mk.45 kalibru 127 mm. Według harmonogramu, pierwsza z fregat ma wrócić do linii w 2020 roku.

Obecnie Turcy zakończyli pierwszy etap modernizacji, który objął m.in. wymianę na pierwszych dwóch jednostkach wyrzutni Mk.29, przeznaczonej dla ośmiu pocisków przeciwlotniczych Sea Sparrow, na pionową Mk.41 z której można odpalać zarówno stary typ pocisków jak i nowsze ESSM (dzięki temu jednostka ognia wzrasta do 32 pocisków) – dwie najmłodsze fregaty otrzymały powyższą wyrzutnię jeszcze w czasie budowy. Dodatkowo każda otrzymuje wielofunkcyjną stację radiolokacyjną Thales Smart-S Mk.2.

Obecnie fregaty typu Barbaros są najmłodszymi z tureckich okrętów tej klasy. Zgodnie z „tradycją” dwie z nich powstały w niemieckiej stoczni Blohm&Voss w Hamburgu, a druga para na licencji w Gölcük Naval Shipyard w Turcji.

(ŁP) Foto: Pedro Moura
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc