Zaloguj

Turcja zamierza pozyskać tankowce Airbus A330

Prowadzona w ostatnich latach przez Turcję polityka międzynarodowa wymaga znaczących nakładów na transport lotniczy i wsparcie operacji poza granicami kraju. Fot. Airbus

Tureckie media informują o planie pozyskania przez Siły Powietrzne Turcji (Türk Hava Kuvvetleri) nowych samolotów tankowania powietrznego. Miałyby to być używane Airbus A330-200, eksploatowane aktualnie przez flagowego przewoźnika kraju.


Turkish Airlines (Türk Hava Yolları) posiadają 63 samoloty Airbus A330, w tym 10 towarowych A330F i 13 pasażerskich wersji A330-200. Część tych ostatnich mogłaby być poddana konwersji na wielozadaniowe maszyny transportowo-tankujące, odpowiadające standardowi A330 MRTT. Płatowce mają od 12 do 15 lat, i część z nich jest obecnie czasowo wycofana z eksploatacji.
Trwające negocjacje między wojskiem i przewoźnikiem mają dotyczyć dziewięciu samolotów, które miałyby w najbliższych latach zostać przebudowane w wojskowych lotniczych zakładach remontowych w Kayseri. Konwersja obejmowałaby zabudowę pod tylną częścią kadłuba sztywnego wysięgnika tankującego, umożliwiającego uzupełnianie paliwa przez podstawowe samoloty bojowe THK, Lockheed Martin F-16. Elementy do przebudowy miałyby zostać dostarczone przez producenta samolotów A330 MRTT, czyli Airbusa.
Obecna flota tankowców THK składa się z siedmiu wiekowych Boeingów KC-135R. Samoloty wyprodukowane na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku trafiły do Turcji w latach 1996-1998 (było to 10 egzemplarzy). Maszyny stanowią wyposażenie 101. Filo stacjonującego w Incirlik na południowym wschodzie kraju.Prowadzona w ostatnich latach przez Turcję polityka międzynarodowa wymaga znaczących nakładów na transport lotniczy i wsparcie operacji poza granicami kraju. THK dysponują obecnie kilkunastoma Lockheed Martin C-130H Hercules, dziewięcioma Airbusami A400M (z 10 zamówionych) oraz około 40 CN-235. Dzięki możliwości przewożenia 45 ton ładunków wielozadaniowe A330 mogłyby w przyszłości skutecznie wesprzeć intensywnie wykorzystywaną flotę transportową tureckich sił powietrznych.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Turcja zamierza pozyskać tankowce Airbus A330”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc