Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzynasty KMO Rak dostarczony do Wojska Polskiego

Fot. Agencja Uzbrojenia

22 września Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do Wojska Polskiego trafił trzynasty kompanijny moduł ogniowy Rak. Sprzęt trafił do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Jest to trzeci moduł, który jest dostarczany przez Hutę Stalowa Wola S.A. w ramach trzeciej transzy dostaw. Umowa (obejmująca pięć KMO) została zawarta w maju 2020 roku. Pierwszy (objęty powyższą umową) KMO trafił do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w listopadzie 2022 roku. W czerwcu drugi dostarczono do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Dwa pozostałe KMO Rak mają trafić do użytkownika w 2024 roku.

Każdy moduł obejmuje osiem moździerzy automatycznych Rak zainstalowanych na podwoziu kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz czterech artyleryjskich wozów dowodzenia (także na tym podwoziu). Dodatkowo, w 2021 roku, zawarto umowę na produkcję wozów amunicyjnych AWA oraz pojazdów remontu uzbrojenia AWRU. We wrześniu 2022 roku Agencja Uzbrojenia zamówiła także 30 artyleryjskich wozów rozpoznawczych Rosomak AWR, każdy KMO otrzyma dwa takie pojazdy (w latach 2024-26).

W ramach I transzy dostaw KMO Rak, Huta Stalowa Wola S.A., wraz z partnerami, dostarczyła osiem modułów. W 2019 roku Inspektorat Uzbrojenia zamówił dwa kolejne moduły oraz dwa moździerze przeznaczone dla Centrum Szkolenia i Artylerii w Toruniu. Powyższa partia została dostarczona do października 2021 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc