Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzy oferty w walce o kanadyjski kontrakt

31 lipca rząd Kanady poinformował o zakończeniu przyjmowania ofert w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu 88 wielozadaniowych samolotów bojowych, które mają zastąpić w lotnictwie wojskowym obecnie eksploatowane C/F-18A/B Hornet. 

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, trójka rywali to szwedzki koncern Saab (JAS-39E/F Gripen) oraz dwóch producentów amerykańskich: Boeing (F/A-18E/F Super Hornet Block III) oraz Lockheed Martin (F-35A Lightning II). Ze względów proceduralnych z rywalizacji wycofali się dwaj inni producenci europejscy – Dassault (Rafale) oraz konsorcjum Eurofighter. Według obecnego harmonogramu, wybór dostawcy ma nastąpić na początku 2022 roku, co jednocześnie ma umożliwić rozpoczęcie dostaw pierwszych seryjnych samolotów około 2025 roku. 

Międzynarodowy przetarg na zakup następców dla C/F-18A/B Hornet to wynik decyzji politycznych w Kanadzie. Rząd premiera Justina Trudeau zarzucał swoim poprzednikom chęć bezprzetargowego zakupu Lockheed Martin F-35A Lightning II (Kanada jest partnerem przemysłowym w programie i wyłożyła na rozwój około 160 mln dolarów).  

To wstrzymało procedurę zakupu następców i zapoczątkowało programy pomostowe - początkowo Kanadyjczycy planowali interwencyjny zakup niewielkiej partii (18) wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18E/F Super Hornet, jednak po wybuchu sporu na linii Bombardier – Boeing w sprawie naruszenia zasad konkurencji w segmencie lotnictwa cywilnego, Ottawa zdecydowała się na zakup używanych F/A-18A/B Hornet z Australii. Maszyny wraz z już posiadanymi C/F-18A/B Hornet mają zapewnić utrzymanie potencjału operacyjnego do czasu wdrożenia do eksploatacji docelowych następców. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Kanady
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Trzy oferty w walce o kanadyjski kontrakt”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc