Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzy oferty w przetargu na nowy bojowy wóz piechoty dla Czech

Trzy firmy złożyły oferty na dostawę 210 gąsienicowych bojowych wozów piechoty dla Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej. Nowe wozy zastąpią przestarzałe BVP-2 (na zdjęciu). Fot. Armáda České republiky

1 września Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało, że wpłynęły do niego trzy oferty w przetargu na zakup 210 bojowych wozów piechoty i pojazdów specjalistycznych na tej samej platformie. Mają one zastąpić dotychczas używane BVP-2, czyli produkowane na licencji w zakładach ZŤS Detva, w ówczesnej Czechosłowacji (obecnie Słowacja), wozy BMP-2.

Zgodnie z oświadczeniem czeskiego resortu obrony, obecnie komisja przetargowa przystąpi do oceny ofert. W skład komisji wchodzą przedstawicieli ministerstwa i sił zbrojnych (Armáda České republiky). Oferty złożyły: konsorcjum z BAE Systems na czele, oferujące wozy CV90 MkIV, konsorcjum z Rheinmetall AG na czele, proponujące pojazdy Lynx KF41 i konsorcjum General Dynamics European Land Systems, również współpracujące z firmami Czechoslovak Group, z bwp ASCOD 2. Do 2019 r. w czeskim przetargu brało udział również konsorcjum PSM (spółka joint venture Rheinmetalla i Krauss-Maffei Wegmanna), produkujące SPz Puma, jednak podmiot ów wycofał się z postępowania w 2019 r., kiedy czeskie władze zadecydowały, że przyszły bwp ma mieć wieżę załogową.

Zwycięzca może liczyć na umowę o wartości 52 mld CZK, czyli ok. 2,4 mld USD. Co najmniej 40% tej kwoty ma trafić, zgodnie z wymaganiami postawionymi przez czeskie ministerstwo obrony, do lokalnych poddostawców i kooperantów zwycięskiego podmiotu. Wybór zwycięzcy i podpisanie kontraktu ma nastąpić dopiero po wyborach parlamentarnych u naszych południowych sąsiadów, które odbędą się 8 i 9 października br.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Trzy oferty w przetargu na nowy bojowy wóz piechoty dla Czech”

  1. 210 minus pojazdy specjalistyczne czyli ile tych batalionów zmechanizowanych(58 pojazdów) trzy czy mniej ?
    Nasza Brygada Obrony Wybrzeża z 12 Dywizji ma trzy bataliony zmechanizowane, fakt dziś na BWP-1, ale taka ta skala zbrojeń na południe od nas, my mamy 12 brygad ogólnowojskowych.

  2. 3 kompletne bataliony zmechanizowane (71, 72 i 74 batalion zmechanizowany) oraz jedna kompania zmechanizowana z 73 batalionu czołgów. Czyli jedna kompletna brygada zmechanizowana. W szczególności 7. Brygada Zmechanizowana Dukelská. ACR ma dwie brygady zmechanizowane w siłach lądowych, 4. brygadę zmechanizowaną, która jest lżejsza, główne uzbrojenie to pojazdy Pandur w różnych wersjach, a następnie samochody pancerne IVECO LMV, a następnie 7. brygada zmechanizowana, która jest cięższa, ma klasyczny BWP a także czołgi. Ten zestaw jest uzupełniany, jako trzeci element manewrowy 43 Pułku Powietrznodesantowego. Inne jednostki sił lądowych już wspierają (w celu uzupełnienia operacji pokojowych poszczególnych brygad dla stanów wojennych), w szczególności pułk artylerii, pułk inżynierów, pułk logistyczny i pułk przeciw broni masowego rażenia.
    Biorąc pod uwagę, że planowany stan całego ACR, w tym lotnictwa, sił specjalnych, żandarmerii itd., to 30 tys. żołnierzy zawodowych i 5 tys. rezerwistów półzawodowych, jest to prawdopodobnie maksymalny możliwy poziom. A większe liczby nie są nawet potrzebne.

  3. Czyli dwie brygady jedna zmechanizowana, druga zmotoryzowana.
    Musimy współpracować z sąsiadami w ramach NATO, Unii Europejskiej, to bardzo ważne ale militarnie jesteśmy w innych światach, racja Czechom nic bezpośrednio nie zagraża więc dwie brygady wystarczą.

  4. Tak, Czesi mają znacznie bardziej pragmatyczny stosunek do świata niż Polacy. Choć na przykład mają teraz bardzo złe stosunki z Rosją (po prawie zamknięciu rosyjskiej ambasady w Pradze), nadal patrzą na Rosję bez histerii, która jest tak powszechna w Polsce. A kiedy mówimy o bezpośrednim zagrożeniu, czeski Sztab Generalny co roku przygotowuje analizę ewentualnego konfliktu z sąsiadami i co roku ocena była taka sama, czyli taka możliwość jest znikoma. 6 lat temu trochę się to zmieniło, możliwość wojny z Niemcami, Austrią i Słowacją nadal oceniana jest jako znikoma, w przypadku Polski już ta możliwość oceniana jest jako mała (czyli o stopień wyżej). A także nie zapominaj, że Czechy mają około 10,7 miliona mieszkańców, z czego 500 000 to obcokrajowcy. Więc nawet zasoby ludzkie są logicznie bardziej ograniczone. I ostatnia rzecz, czeska ambicja na wypadek konfliktu między NATO a np. Rosją, to wysłanie do operacji brygadowego zespołu zadaniowego, w zależności od sytuacji, na bazie 4. lub 7. brygady. Co jest podobną ambicją jak np. Belgia czy Portugalia. Które są mniej więcej tej samej wielkości krajów.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc