Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzecia transza koreańskich pojazdów pancernych dostarczona do Polski

Do Polski dopłynęła kolejna partia czołgów K2 Black Panther oraz armatohaubic K9A1 Thunder. Fot. Łukasz Pacholski

22 marca Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że do Gdyni przypłynął statek handlowy, którego ładunkiem jest trzecia transza pojazdów gąsienicowych zakontraktowanych w Republice Korei.

Marcowa dostawa obejmuje dwanaście armatohaubic K9A1 Thunder oraz pięć czołgów K2 Black Panther. Tym samym w Polsce znajduje się już 48 K9A1 oraz piętnaście K2 – jak wskazują wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli resortu obrony, oznacza to zakończenie I fazy dostaw armatohaubic. Są to wszystkie, które pochodziły z zapasów Sił Zbrojnych Republiki Korei, a które przed dostawą do Polski przeszły niezbędne prace obsługowe i modernizacyjne. Kolejnych 164 sztuk ma pochodzić z produkcji bieżącej i być dostarczanych według ustalonego harmonogramu. Najprawdopodobniej dostarczona w marcu dwunastka trafi także do 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej należącej do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Jarosławiu – tam trafiło dwanaście K9A1 Thunder, które dostarczono do kraju w lutym.

W przypadku czołgów K2 Black Panther pierwszych dziesięć sztuk, dostarczonych w grudniu 2022 roku, trafiło do batalionu czołgów w Morągu. Wchodzi on w skład 20. Brygady Zmechanizowanej. Najprawdopodobniej nowa piątka także trafi do powyższej jednostki – dotychczas Agencja Uzbrojenia zamówiła 180 czołgów K2, wszystkie mają trafić do jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej, w tym dwóch nowych batalionów czołgów (drugi ma zostać sformowany w Ostródzie). Dodatkowo przezbrojona ma zostać 9. Brygada Kawalerii Pancernej stacjonująca w Braniewie.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Trzecia transza koreańskich pojazdów pancernych dostarczona do Polski”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc