Zaloguj

Trzecia korweta typu Ada w linii

4 listopada w Istambule odbyła się uroczystość wcielenia do służby w tureckiej flocie korwety wielozadaniowej TCG Burgazda – trzeciej jednostki typu Ada, która została zbudowana siłami lokalnego przemysłu stoczniowego.

Podobnie jak wszystkie korwety powyższego typu, Burgazada zbudowałą stocznia Istanbul Naval Shipyard. Stępka została położona w grudniu 2014 roku, a wodowanie odbyło się 18 czerwca 2016 roku. Ogółem Turcy zamówili cztery okręty tego typu, ostatni z nich ma wejść do służby w 2019 roku. Pierwszym sukcesem eksportowym jest sprzedaż czterech jednostek do Pakistanu, dwie z nich powstaną w Turcji, a druga para na licencji w Pakistanie.

Co ważne, wcielenie do służby trzeciej korwety zbiegło się z czasie z podpisaniem kontraktów na produkcję i dostawy dla Marynarki Wojennej pocisków przeciwokrętowych ATMACA. Wśród pierwszych nosicieli wymienia się właśnie korwety typu Ada, które obecnie są uzbrojone w amerykańskie RGM-84 Harpoon. Pociski zostały opracowane przez koncern Roketsan, charakteryzują się zasięgiem przekraczającym 120 mil morskich.

(ŁP) Foto: STM
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc