Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzeci Stan Lander zwodowany w Wietnamie

26 czerwca w stoczni Song Thu Shipbuilding Co. w Da Nang odbyła się uroczystość wodowania okrętu wojennego noszącego numer 528. Jest to trzecia jednostka typoszeregu Stan Lander 5612 budowana na licencji holenderskiego koncernu Damen dla Marynarki Wojennej Wietnamu. 

Łącznie kontrakt opiewa na cztery jednostki tego typu, które pozwolą na modernizację floty - każdy z okrętów ma długość 57 metrów i pełną wyporność 1480 ton. Według danych wietnamskich, może przewozić ładunek o masie do 600 ton - mogą to być pojazdy kołowe lub kontenery (do 42 sztuk). Za i wyładunek może odbywać się przy pomocy dziobowej furty bądź z wykorzystaniem dźwigu pokładowego. 

Siły morskie Wietnamu eksploatują stare okręty desantowe pochodzące ze Stanów Zjednoczonych (dwie jednostki projektu LST-542 zdobyte w czasie wojny wietnamskiej) oraz ZSRR (trzy jednostki projektu 770/771 zbudowane w Polsce).  

Projekt Stan Lander 5612 zyskał popularność wśród użytkowników na całym świecie. Poza Wietnamem, który zamówił licencję na budowę czterech sztuk, cztery jednostki trafiły do Marynarki Wojennej Wenezueli (budowane w stoczni Damex na Kubie), a po jednej zamówiły także Panama oraz Bahamy. Dodatkowo zostały sprzedane także w Boliwii.  

(Łukasz Pacholski) Foto: KienThuc
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc