Zaloguj

Trzeci japoński Miecznik zwodowany

22 czerwca w Nagasaki odbyła się uroczystość wodowania i nadania nazwy dla trzeciej fregaty typu Mogami, czyli Noshiro (FFM 3). Fot. Morskie Siły Samoobrony Japonii

22 czerwca w stoczni Mitsubishi Heavy Industries Ltd. w Nagasaki odbyła się uroczystość wodowania i nadania nazwy fregaty Noshiro (FFM 3). Jest to trzecia jednostka typu Mogami budowana przez japoński przemysł stoczniowy na zamówienie Morskich Sił Samoobrony Japonii.

Uroczyste położenie stępki Norhiro miało miejsce 15 lipca 2020 roku. Według harmonogramu ma wejść do służby pod koniec 2023 roku. Co ciekawe, jednocześnie z FFM 3 w Mitsubishi Heavy Industries w Nagasaki rozpoczęto budowę czwartej fregaty serii, która obecnie kryje się pod oznaczeniem FFM 4 – termin wodowania tego okrętu nie jest jeszcze znany. ze znany. Obecnie w stoczniach Mitsubishi Heavy Industries Ltd. w Nagasaki i Mitsui w Tamano prowadzone są prace przy dwóch zwodowanych wcześniej jednostkach: Mogami (FFM 1, zwodowana 3 marca) oraz Kumano (FFM 2, wodowany 19 listopada 2020 roku).

Według mediów japońskich długofalowe plany zakładają budowę około 22 fregat, które zastąpią obecnie eksploatowane niszczyciele eskortowe typów Abukuma (sześć wcielonych do służby w latach 1989-1993) oraz niszczyciele typu Asagiri (osiem wcielonych do służby w latach 1988-1991) i ostatnie typu Hatsuyuki (pozostały trzy w służbie w latach 1986-1987).

Fregaty typu FFM wypierają do 5500 ton przy wymiarach 132,5×16×9 m. Napęd w układzie CODOG składający się z turbiny gazowej Rolls-Royce MT30 i dwóch silników wysokoprężnych MAN 12V28/33D ma pozwolić na osiągnięcie prędkości maksymalnej około 30 węzłów. Zestaw uzbrojenia ma objąć 127 mm armatę Mk 45 Mod 4 L/62, dwa zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie z 12,7 mm wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi, wyrzutnię Mk 49 systemu RAM, dwie wyrzutnie kierowanych przeciwokrętowych pocisków typu 17 (cztery pojemniki transporowo-startowe). Do walki z celami podwodnymi otrzymają dwie trójrurowe wyrzutnie HOS-303 do 324 mm torped ZOP. Na razie ze względów budżetowych zrezygnowano z montażu na pierwszych dwóch jednostkach pionowych wyrzutni uniwersalnych Lockheed Martin Mk 41 (przewidziano po dwa moduły). W rufowej części kadłuba zlokalizowano hangar wraz z lądowiskiem do średniego śmigłowca pokładowego. Obecnie Siły Samoobrony Japonii eksploatują licencyjne Sikorsky SH-60K/J Seahawk. Ponadto fregaty mają otrzymać system walki minowej, obejmujący bezzałogowe pojazdy nawodne i podwodne.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Trzeci japoński Miecznik zwodowany”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc