Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Trzeci egipski U-Boot zwodowany

3 maja w stoczni holdingu thyssenkrupp Marine Systems w Kilonii odbyła się uroczystość wodowania oraz chrztu okrętu podwodnego S43, trzeciej jednostki typu 209/1400mod budowanej w Republice Federalnej Niemczech na zamówienie Arabskiej Republiki Egiptu.

Władze w Kairze zamówiły łącznie cztery okręty tego typu. Pierwsza para została zakontraktowana w 2011 roku. Przekazano ja w okresie grudzień 2016 (S41) i sierpień 2017 (S42). W 2015 roku obie strony podpisały aneks do umowy rozszerzający bazowe zamówienie o dwa kolejne jednostki, które mają trafić do właściciela do 2021 roku.

Okręty typu 209/1400mod zastępują w linii już wycofane z eksploatacji jednostki chińskiego typu 033. Głównym uzbrojeniem są ciężkie torpedy SeaHake Mod.4 oraz kierowane pociski przeciwokrętowe UGM-84L Harpoon Block II. Załogi obejmują 30 osób. Okręt ma 62 metry długości i 6,2 szerokości. Wyporność podwodna wynosi do 1600 ton.

Dla niemieckiego przemysłu stoczniowego kontrakt na okręty typu 209/1400mod to nie jedyny sukces w Egipcie. Rząd w Berlinie autoryzował już umowę eksportową na fregaty wielozadaniowe typoszeregu MEKO A200. Oferta niemiecka pokonała m.in. konkurencję francuską.

(ŁP) Foto: tkMS
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc