Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Trzeci egipski Gowind zwodowany

12 maja w stoczni Alexandria Shipyard w Aleksandrii odbyła się uroczystość wodowania korwety wielozadaniowej Al-Moez (981), trzeciej jednostki typu Gowind 2500 budowanej na zamówienie Marynarki Wojennej Arabskiej Republiki Egiptu.

Okręt jest jednocześnie drugim przedstawicielem serii, która liczy łącznie cztery korwety, zbudowanym na mocy porozumienia licencyjnego w Aleksandrii. Prototypowy El Fateh został zbudowany przez koncern Naval Group w Lorient i trafił do służby we wrześniu 2017 roku. 8 września 2018 roku w Aleksandrii zwodowano drugi okręt serii, a pierwszy zbudowany lokalnie – Port Said, który obecnie jest przygotowywany do realizacji stoczniowych prób morskich.

Kontrakt na cztery korwety typu Gowind 2500 został podpisany w 2014 roku. Zawierał opcję na dwa kolejne okręty, jednak wszystko wskazuje na to, że nie zostanie ona zrealizowana z powodu planowanego zakupu sześciu fregat typu MEKO A200 w niemieckim holdingu thyssenkrupp Marine Systems. Projekt był pokłosiem poszukiwania przez Egipt alternatywnych dla Stanów Zjednoczonych dostawców uzbrojenia po zamrożeniu pomocy wojskowej FMF przez Waszyngton. W przypadku kontaktów z Francją zakupy objęły wielozadaniowe okręty desantowe typu Mistral, fregatę typu FREMM oraz właśnie Gowindy.

Te ostatnie zostały skonfigurowane jako jednostki wielozadaniowe. Otrzymały system kierowania walką Naval Group SETIS, a uzbrojenie obejmuje 76 mm automatyczną armatę Leonardo Super Rapid, pionowe wyrzutnie Sylver A43 do pocisków MBDA VL MICA, pociski przeciwokrętowe MBDA Exocet MM40 Block 3, wyrzutnie torped oraz infrastrukturę dla wielozadaniowego śmigłowca pokładowego.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Egiptu
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc