Zaloguj

Trwa ósma ekspedycja SANTI Odnaleźć Orła

Trwają intensywne poszukiwania legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł, członkowie ekspedycji wypłynęli w morze i są w połowie zaplanowanych działań.

Uczestnicy wyprawy opuścili duński port w Thyboron, w środę 31 lipca w godzinach wieczornych i wypłynęli w Morze Północne, w kierunku terytorium A3. Obrany w tym roku obszar zintensyfikowanych poszukiwań powiązany jest z hipotezą, że ORP „Orzeł” mógł zatonąć w swoich pierwszych dniach po wypłynięciu.

Po tygodniowym poszukiwaniu członkom wyprawy udało się zweryfikować 125 pozycji, na których odnaleziono 47 wraków.

„W większości zweryfikowane przez nas punkty pochodzą od rybaków, z ich map tworzonych z pokolenia na pokolenie. Nasze kolejne pozycje, które nie są potwierdzone pochodzą od innych poszukiwaczy wraków. Teraz sprawdzamy dokładnie wszystkie miejsca, tak abyśmy mieli 100% pewności co znajduje się na dnie. To wielkie emocje, gdy napływamy na kolejny punkt i zanim pojawi się sonogram na naszym komputerze wierzymy że to właśnie tu, w tym miejscu spoczywa nasz ORP Orzeł i tak punkt za punktem…” komentuje Tomasz Stachura szef ekspedycji.

Ekipa ma przed sobą do sprawdzenia kolejnych 49 pozycji, obecnie rozszerzają obszar poszukiwań i kierują się poza rejon A3, na północny – zachód.

„Spędziłem mnóstwo czasu w brytyjskich archiwach przeczesując dokumenty, odwiedziłem rodziny świadków wydarzeń sprzed 80 lat i przede wszystkim, staram się zrozumieć i postawić w miejscu kapitana Orła - Jana Grudzińskiego. Jakie mogły być jego decyzje podczas ostatniego patrolu? Jakie rozkazy mógł wydać? W jakim kierunku posyłał swoją załogę? Naszych wspólnych rozmów o trasie Orła nie potrafimy już zliczyć, przerzucając się dokumentami, raportami a także stawiając się w miejscu naszych marynarzy… Wierzymy, że go znajdziemy” dodaje Piotr Michalik.

Ekspedycja zaplanowana jest na kolejny tydzień, uczestnicy wyprawy swoje działania poszukiwawcze prowadzą na specjalistycznej jednostce badawczej NEMO A, wyposażonej w najlepszej klasy sprzęt hydrograficzny.

„Przepływając sonarujemy około 200m linii dna i z każdym kolejnym metrem tworzymy jego trójwymiarową mapę. Nasi hydrografowie to najlepsi specjaliści mechatroniki. Spoglądając na 3 monitory z prawdziwą łatwością rozpoznają choćby szczątki wraku lub wręcz przeciwnie, odrzucają obraz zakłóceń wywołanych większymi falami” stwierdza dr Benedykt Hac, szef zespołu hydrograficznego.

 

Więcej o projekcie:

Projekt SANTI Odnaleźć Orła od początku istnienia jest finansowany ze środków pozyskanych od sponsorów oraz dzięki wsparciu osób prywatnych.

www.santiodnalezcorla.pl – strona www projektu

film promocyjny o projekcie:

https://www.youtube.com/watch?v=dQ_dnA1eOhI

https://www.youtube.com/watch?v=lExIavrAWwE&list=UUSMMbSOX2pWwBpznedKPLMA

 

https://www.facebook.com/SantiOdnalezcOrla/ - Facebook

SANTI sp. z o.o. – sponsor główny projektu:

SANTI to jeden z wiodących na świecie producentów  sprzętu nurkowego. W ciągu zaledwie kilku lat firma z Gdyni przekształciła się z lokalnego producenta skafandrów nurkowych, w markę o ugruntowanej pozycji na globalnym rynku sprzętu nurkowego na Świecie.

Firma jest obecna na wszystkich kontynentach, sprzedaje do blisko 40 krajów na świecie, w tym m.in.: do USA, Korei Południowej, Kanady, Australii, Brazylii oraz na główne rynki europejskie. Do sztandarowych produktów SANTI należą suche skafandry nurkowe i ocieplacze. Od kilku lat SANTI aktywnie angażuje się w organizację i wspieranie międzynarodowych wypraw badawczych (np. Sedna, Under the pole, Elysium) oraz poszukiwań wraków na całym świecie. W ten sposób narodził się projekt „SANTI – Odnaleźć „Orła”, projekt który ma doprowadzić do znalezienia wraku i ostatecznego rozwikłania zagadki zaginięcia polskiego okrętu.

Partnerzy: 

Yellow Cargo Express sp. z o.o. – wsparcie logistyczne

Instytut Morski Gdańsk – wsparcie hydrograficzne

Sea War Museum Jutland  Thyboron , Dania

Patronat:

Prezydent Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, National Geographic

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc