Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

"Toczki" z gdyńskiego Centrum Techniki Morskiej pomagają chronić Bałtyk

Blisko 100  zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych „Toczek”, przeznaczonych do niszczenia min morskich, trafiło na wyposażenie polskiej Marynarki Wojennej. Ładunki opracowane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) poddawane są elaboracji w Zakładach Chemicznych „NITRO-CHEM”. Uzbrojenie jest wykorzystywane przez polską flotę w operacjach rozminowania dna Morza Bałtyckiego.

Na potrzeby polskich niszczycieli min, które w celu poszukiwania i zwalczania min i niewybuchów regularnie patrolują akwen Morza Bałtyckiego, przygotowano w OBR CTM S.A. 3 typy ładunków. Pierwsze dwa przenoszone przez pojazdy podwodne oznaczone zostały symbolami „A” i „B”. Służą one odpowiednio w przypadku pierwszego do likwidacji min morskich, natomiast w przypadku drugiego do neutralizacji ich głowic. Najmniejszy ładunek - „Toczek C” przeznaczony do przenoszenia przez płetwonurków minerów niszczy tzw. minliny łączące kadłuby min z ich wózkami kotwicznymi. Uzbrojenie zostało przekazane  do składnicy w Gdyni. Stamtąd trafi bezpośrednio do użytkowników.

– „Toczki”, jako jeden z naszych sztandarowych produktów przeznaczonych do zwalczania min morskich, od lat z powodzeniem są wykorzystywane przez okręty polskiej Marynarki Wojennej. Stały się one jednym z podstawowych środków technicznych naszej floty do niszczenia min morskich – stwierdził Marcin Wiśniewski p.o. Prezesa Zarządu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A.  w Gdyni.

– Nie tylko na lądzie czy w powietrzu, ale również pod wodą wykorzystywane są materiały produkowane w bydgoskiej spółce. W następnych latach będziemy elaborować kolejne ładunki na potrzeby bezpieczeństwa żeglugi u wybrzeży Bałtyku – mówi Krzysztof Kozłowski, prezes Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” S.A.

Źródło: OBR CTM.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc