Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

thyssenkrupp Marine Systems przekazał ostatnie korwety Izraelowi

Korwety Atzmaut i Nitzachon w Kilonii. Fot. Tomasz Grotnik

27 lipca w Kilonii holding thyssenkrupp Marine Systems przekazał Izraelowi korwety Atzmaut i Nitzachon, trzecią i czwartą jednostkę typu Saar 6, zbudowane w Republice Federalnej Niemiec.

Ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19 uroczystość miała ograniczony zasięg, zaś okręty ochrzczono wcześniej. Odbiór drugiej pary jednostek oznacza zakończenie fazy produkcyjnej programu w Niemczech, zrealizowanego przez konsorcjum spółek stoczniowych thyssenkrupp Marine Systems (lider) i German Naval Yards Kiel. Cała czwórka korwet typu Saar 6 jest już w rękach Korpusu Morskiego Sił Obronnych Państwa Izrael.

Od podpisania umowy pomiędzy konsorcjum a rządem izraelskim w maju 2015 roku minęło sześć lat, które wystarczyły na zaprojektowanie i sprawną budowę czterech okrętów, mimo trwającej pandemii. Cięcie blach do budowy prototypowej korwety Magen miało miejsce 7 lutego 2018 roku i po 15 miesiącach ją zwodowano. Pierwszy okręt serii przekazano stronie izraelskiej 11 listopada 2020 roku. Drugą jednostkę - Oz - konsorcjum zdało w maju tego roku.

W przypadku korwet typu Saar 6, strona niemiecka zbudowała platformy okrętów, zaś ich wyposażanie w system walki odbywa się w Izraelu, w stoczni Israel Shipyards w Hajfie na mocy odrębnej umowy. Dopiero tam okręty zostaną w pełni uzbrojone oraz otrzymają elektronikę „bojową”. Znaczna część elementów systemu walki zarówno sensorów, jak i efektorów jest produkcji lokalnej, stąd decyzja o doposażaniu korwet w Izraelu. Po skompletowaniu wyposażenia jednostek typu Saar 6 nastąpią testy uzbrojenia, zaś przekazanie prototypowej Magen Korpusowi Morskiemu Sił Obronnych Izraela do eksploatacji liniowej spodziewane jest w drugiej połowie tego roku.

Cztery korwety typu Saar 6 (Magen) będą stanowiły rdzeń sił nawodnych Korpusu przez kolejne trzy dekady.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc