Zaloguj

thyssenkrupp Marine Systems przekazał fregatę Egiptowi

Fot. tkMS

14 października niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems przekazał Marynarce Wojennej Arabskiej Republiki Egiptu pierwszą fregatę typu MEKO A-200EN.

Uroczystość odbyła się w Bremerhaven na terenie firmy Stahlbau Nord, będącej podwykonawcą tkMS w tym przedsięwzięciu, i budującej fregaty na mocy transferu technologii. Fregat Al-Aziz (904) jest prototypem serii czterech jednostek zamówionych przez Kair. Pierwsza trójka powstaje w Republice federalnej Niemiec, ostatni okręt w stoczni Alexandria Shipyard w Aleksandrii w Egipcie.

Al-Aziz został zbudowany w rekordowym tempie. Od uprawomocnienia kontraktu do odbioru przez zamawiającego upłynęło 38 miesięcy.

Oprócz ceremonii przekazania pierwszej fregaty, uroczystości obejmowały nadanie nazwy drugiej jednostki w serii. Szef Sztabu egipskiej marynarki wojennej, wiceadmirał Ashraf Ibrahim Atwa, nadał okrętowi nazwę Al-Qadeer.

Po krótkich, ale intensywnych negocjacjach, które rozpoczęły się w maju 2018 roku, kontrakt na cztery fregaty został podpisany we wrześniu 2018 roku, a prace projektowe formalnie rozpoczęły się w sierpniu 2019 roku. Pierwsze cięcie stali miało miejsce już we wrześniu 2019 roku, a wodowanie pierwszej w klasie odbyło się w kwietniu 2021 roku. W lipcu 2021 roku Al-Aziz otrzymała nazwę. Okręt ten już za kilka dni rozpocznie podróż do swojego portu macierzystego w Aleksandrii.

Omawiane fregaty nie są pierwszymi jednostkami pływającymi zbudowanymi w Niemczech dla Egiptu. Wcześniej tkMS w swojej stoczni w Kilonii zbudował cztery okręty podwodne typu 209EN (209/1400mod). Ostatniego z nich dostarczono odbiorcy w 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc