Zaloguj

thyssenkrupp Marine System prezentuje podwodnego bezzałogowca

15 czerwca w Kilonii, niemiecki koncern tkMS, światowy lider w dziedzinie projektowania i budowy konwencjonalnych okrętów podwodnych, zaprezentował efekt niemal trzyletnich prac nad wielkogabarytową, modułową platformą podwodną.

Pojazd ten o nazwie roboczej MUM (Modifiable Underwater Mothership), a właściwie jego demonstrator technologii, powstał w ramach programu realizowanego pod auspicjami i wspieranego finansowo przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii Niemiec (BMWi - Bundesministerium für Wirtschaft und Energie). Prace te z kolei realizowano we współpracy ze znanymi firmami (m.in. z : Atlas Elektronik, EvoLogics) oraz ośrodkami naukowo-badawczymi (Uniwersytet w Rostoku, Politechnika w Berlinie oraz Towarzystwo Fraunhofera). Swój wkład mieli także pracownicy i specjaliści z Niemieckiej Agencji Kosmicznej. MUM jest bezzałogową konstrukcją, która dzięki modułowości konstrukcji będzie mogła zostać dostosowana do realizacji szerokiego spektrum zadań na rzecz cywilnego przemysłu morskiego.

Do przykładowych misji, o których wspomniano podczas poprzedzającej pokaz prezentacji, należą: transport różnego rodzaju ładunków w tym na rzecz przemysłu naftowego oraz rozbudowy ferm wiatrowych a także eksploracja akwenów morskich o utrudnionym dostępie jak np. skute lodami rejony Oceanu Arktycznego. Pojazd napędzany będzie silnikami elektrycznymi dla których podstawowym źródłem energii będą ogniwa paliwowe (w których konstrukcji i implementacji na platformach podwodnych tkMS ma bardzo duże doświadczenie), zapasowym źródłem zasilania mają być z kolei akumulatory Litowo-Jonowe (LiB). Pojazd ma rozpocząć działalność operacyjną już w 2024 roku.

(Marcin Chała) Foto: tkMS
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc