Zaloguj

Thales wydłuży służbę australijskich niszczycieli min

11 sierpnia Ministerstwo Obrony Australii poinformowało, że rząd tego kraju zatwierdził program modernizacji i wydłużenia czasu eksploatacji niszczycieli min typu Huon, które służą w szeregach Royal Australian Navy.

Celem programu jest utrzymanie sześciu okrętów w linii do lat 30. bieżącego wieku. Głównym realizatorem prac ma być australijski oddział koncernu Thales, który jest m.in. właścicielem stoczni ADI Ltd., która budowała powyższe jednostki w latach 1994-20003. Obecnie mają ruszyć formalne negocjacje dotyczące kosztów i czasu realizacji projektu, a także wyboru kooperantów.

Niszczyciele min typu Huon zostały zbudowane z udziałem włoskiej stoczni Intermarne SpA, która zaoferowała Australijczykom wariant jednostki typu Gaeta. Na mocy porozumienia, prototyp został zmontowany w dwóch fazach – kadłub z tworzyw sztucznych został wykonany we Włoszech, a potem przetransportowany do Australii w celu doposażenia i prób morskich. Pozostała piątka powstała w całości w stoczni ADI Ltd. w Newcastle. Poza zadaniami przeciwminowymi, są także wykorzystywane do patrolowania wód, wsparcia operacji międzynarodowych, a także służb porządku publicznego.

Ich następcami mają być wielozadaniowe okręty patrolowe, pierwszy z nich ma pojawić się w linii około 2030 roku. Łącznie planowany jest zakup 26 takich okrętów, które zastąpią cztery typy okrętów, poza niszczycielami min mowa o patrolowcach typu Armidale oraz jednostkach hydrograficznych typu Leeuwin i Paluma.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Australii
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc