Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Thales dostarczy sonary do śmigłowców Lockheed Martina

Lockheed Martin i Thales zakończyli negocjacje w sprawie dostawy do 55 sonarów do poszukiwania okrętów podwodnych ALFS do śmigłowców przeznaczonych dla US Navy i odbiorców zagranicznych.

Thales dostarczy amerykańskiej korporacji 55 kompletów systemów ALFS (Airborne Low Frequency Sonar) do instalacji na platformie śmigłowca Lockheed Martin Sikorsky MH-60R. Oprócz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, floty wojenne Indii, Grecji i Danii otrzymają sonary zanurzalne do wspomnianych wiropłatów zakupionych w ramach programu Foreign Military Sales.

Dostawa pierwszych 42 systemów nastąpi w ciągu następnych pięciu lat, a 13 opcjonalnych w szóstym roku realizacji umowy. Thales sprzedał US Navy już ponad 300 sonarów ALFS od początku XXI wieku, a nowy kontrakt z Lockheed Martinem kontynuuje tę współpracę. Marynarki wojenne Indii, Danii i Grecji otrzymają swoje pierwsze ALFS.

Sonary zanurzalne Thales ALFS (Airborne Low Frequency Sonar), pracujące w trybie aktywno-pasywnym na niskich częstotliwościach, są w stanie wykrywać, klasyfikować i wypracowywać dane do atakowania okrętów podwodnych, w tym cichych z napędem spalinowo-elektrycznym. Oprócz US Navy sonary zanurzalne Thalesa (znane jako FLASH i Compact FLASH), wykorzystują lub zakupiły i oczekują dostaw, marynarki wojenne Australii, Francji, Norwegii, Filipin, Polski (otrzymają je cztery będące w produkcji śmigłowce Leonardo AW101), Korei Południowej, Szwecji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii. Sonary rodziny ALFS i FLASH (Folding Light Acoustic System for Helicopters) różnią się ze względu na przeznaczenie systemu i wymagania techniczne w celu zapewnienia zgodności z lokalnymi przepisami, w tym amerykańskim ITAR (International Traffic in Arms Regulations).

ALFS oferuje duży zasięg wykrywania z wysokim wskaźnikiem pokrycia akwenu i niskim poziomem fałszywych alarmów zarówno na wodach głębokich, jak i przybrzeżnych. Może być używany autonomicznie do przeszukiwania określonego obszaru lub jako uzupełniający środek przeciw okrętom podwodnym w stosunku do sonarów zainstalowanych na okrętach nawodnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc