Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

THAADy dla Arabii Saudyjskiej

6 października Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Arabii Saudyjskiej zestawów obrony antyrakietowej THAAD o potencjalnej wartości 15 mld dolarów. Powyższa umowa, to najprawdopodobniej, jeden z elementów słynnego 100 mld porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi.

W ramach autoryzowanego pakietu, na sprzedaż którego musi wyrazić zgodę Kongres Stanów Zjednoczonych, władze w Rijadzie chcą zakupić 44 wyrzutnie systemu THAAD, 360 pocisków rakietowych, 16 stacji kierowania ogniem, 7 stacji radiolokacyjnych AN/TPY-2, a także 43 ciężarówki, generatory, urządzenia łączności i pakiety szkolno-logistyczne. Powyższy pakiet ma trafić do saudyjskich sił obrony powietrznej, gdzie wzmocniłyby możliwości obronne kraju przed zagrożeniem ze strony pocisków balistycznych – przede wszystkim Iranu, lecz także odpalanych przez rebeliantów z Jemenu.

Kupno siedmiu baterii systemu THAAd było, według mediów amerykańskich, jednym z głównych elementów amerykańsko-saudyjskiego porozumienia, które podpisano w maju bieżącego roku w Rijadzie. Według dostępnych informacji, ich dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2023-26 i stanowić jeden z głównych elementów modernizacji systemu antyrakietowego kraju. Obok niego mowa o modernizacji posiadanych systemów Patriot, co ma kosztować około 6,5 mld dolarów w latach 2018-27. Poza tym Saudyjczycy są zainteresowani zakupem rosyjskiego systemu S-400, który mógłby wypełnić lukę pomiędzy Patriotem i THAADem – o ile ta transakcja zostanie zrealizowana.

Obecnie THAAD jest eksploatowany przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, ale także jest oferowany na eksport. Pierwszym klientem zostały Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w drugiej połowie 2016 roku wdrożyły system do działań operacyjnych. Kolejnymi użytkownikami mogą być inne kraje regionu Zatoki Perskiej – Oman, Katar i właśnie Arabia Saudyjska.

(ŁP) Foto: Departament Obrony Stanów Zjednoczonych
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc