Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Testy sterowania "niekierowanych” pocisków rakietowych.

BAE Systems

29 listopada na poligonie w południowej Arizonie odbyły się kolejne już testy systemu znanego jako AGR-20 APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System).

System ten to właściwie opracowany przez koncern BAE Systems zestaw do konwersji niekierowanych pocisków rakietowych (NPR) typu Hydra kal. 70 mm doprowadzających te pociski do standardu precyzyjnych pocisków naprowadzanych laserowo.

Testy z końca listopada badały możliwości zwalczania niewielkich i szybko przemieszczających się środków napadu powietrznego. Pięć odpowiednio zmodyfikowanych pocisków wystrzelono z wyrzutni umieszczonej na teleskopowym maszcie kontenerowego systemu uzbrojenia (CWS). Ich celem były bezzałogowe aparaty latające klasy 2, czyli niewielkie UAV o masie w zakresie od 11,3 do 22,6 kg poruszające się z prędkością przekraczającą 160 km/h. Wszystkie zostały zniszczone a sama próba udowodniła po raz kolejny że APKWS to uniwersalny system zdolny do zwalczania całego spektrum celów, zarówno tych opancerzonych jak i nie opancerzonych, stałych bądź też poruszających się, w każdym ze środowisk.

Rdzeniem zestawu modyfikacyjnego jest wymienna środkowa część korpusu z czterema składanymi powierzchniami sterowymi na brzegach których zainstalowane są układy optyczne DASALS, z których każdy ma się 40° kąt widzenia, co zapewnia nieprzerwane śledzenie celu. Ze względu, że APKWS wykorzystuje jako bazę niezwykle popularne i rozpowszechnione pociski typu Hydra, można je wykorzystywać z niemalże każdej platformy: lądowej, lotniczej a także i morskiej.

Do dnia dzisiejszego do wykorzystania pocisków AGR-20 certyfikowanych jest już 17 platform powietrznych w tym śmigłowce (m.in.: AH-64D/E, AH-1W/Z, UH-1Y), samoloty odrzutowe (m.in.: F-16, F/A-18, A-10) oraz samoloty turbośmigłowe (w tym OV-10 oraz Super Tucano). Niewielka bo mająca masę zaledwie 4,54 kg głowica bojowa w połączeniu z precyzyjnym naprowadzaniem umożliwia niszczenie celów z niemalże chirurgiczną precyzją ograniczając przy tym do minimum potencjalne przypadkowe ofiary.

Producent deklaruje prawdopodobieństwo trafienia pierwszym pociskiem wynoszące 80% w cel o wielkości 2 m. W zależności od tego czy pociski wystrzeliwane są z pokładu śmigłowca czy też samolotu ich zasięg waha się od 1,5 do 11 km, przy prędkości nosiciela w przedziale od 0 do 550 węzłów. Kompletny pocisk ma długość 1905 mm i masę całkowitą 15,8 kg.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc