Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Terytorialsi szkolą się także do działań w mieście

Fot. Małgorzata Górka/14. ZBOT

Jak „czyścić” pomieszczenia w budynku, zatrzymać i sprawdzić podejrzany pojazd, obezwładnić przeciwnika. Takie zadania działań w terenie zurbanizowanym wykonywali podczas szkolenia rotacyjnego w ten weekend zachodniopomorscy terytorialsi w Trzebiatowie.

Zastępca dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk Tomasz Rejczak przypomina, że rejon odpowiedzialności jego jednostki to całe województwo zachodniopomorskie. - Jesteśmy po to, by zapewnić bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Musimy zatem szkolić naszych żołnierzy do działań zarówno w lesie, przygodnym terenie, na wodzie, w pasie wybrzeża ale również w terenie zurbanizowanym - mówi. - Mamy tu przecież zarówno duże miejskie aglomeracje, miasta i miasteczka. A działania w takim terenie mają swoją specyfikę.

Fot. Małgorzata Górka/14. ZBOT

Jedno z pierwszych takich szkoleń odbyło się w ten weekend w 142. batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Żołnierze, którzy przybyli do batalionu na comiesięczną rotację, dostali do wykonania szereg, często nowych dnia nich zadań.

Pod okiem instruktora uczyli się poruszania i wzajemnego zabezpieczania się w budynku, tzw. czyszczenia. Wymagało to koordynacji ruchów, koncentracji i zgrania zespołu, który przechodził od pomieszczenia, do pomieszczenia, sprawdzając, czy nie ma tam przeciwnika. Żołnierze szkolili się także, jak skutecznie zatrzymać i przeszukać podejrzany pojazd. Tu także wymagane było zgranie zespołu i wzajemna dbałość i bezpieczeństwo oraz koncentracja. Elementem szkolenia w działaniach w terenie zurbanizowanym była także ewakuacja rannego oraz obezwładnienie przeciwnika.

Fot. Małgorzata Górka/14. ZBOT

- To nie są łatwe zadania - podkreśla prowadzący to szkolenie por Piotr Pietrzak, dowódca 2. kompanii lekkiej piechoty w Trzebiatowie. - Wymagają długiego szkolenia, zatem wraz z instruktorami poświęcamy cały czas, jaki mamy podczas rotacji, by przekazać jak najwięcej wiedzy. Żołnierze szkolą się z zaangażowaniem, bo to dla nich kolejne, bardzo atrakcyjne zajęcia, dlatego wiem, że będą z tego dobre efekty.

Fot. Małgorzata Górka/14. ZBOT

Jednocześnie na strzelnicy w Trzebiatowie 1. kompania lekkiej piechoty szkoliła się w strzelaniu, poruszaniu w terenie, łączności.

Działanie w terenie zurbanizowanym to kolejny element szkolenia, jakie przechodzą żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wraz z cywilnymi służbami szkolą się w prowadzeniu akcji ratunkowych i poszukiwawczych na wodzie, w obronie wybrzeża na bałtyckich plażach, ćwiczą taktykę poruszania się w lessie i innym terenie przygodnym, także przetrwania w nieznanym sobie terenie. Szkolą się we współdziałaniu z żołnierzami wojsk operacyjnych, wojskami lądowymi, lotnictwem i marynarką wojenną, a także armiami innych państw NATO.

Fot. Małgorzata Górka/14. ZBOT

Za tydzień do 14. ZBOT wstąpią zaś kolejni żołnierze. „Ferie z WOT”, czyli szkolenie podstawowe dedykowane specjalnie uczniom i nauczycielom rozpocznie się już w sobotę, 11 lutego.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc