Zaloguj

Termowizor i noktowizor - przydatne wyposażenie dodatkowe

Fot.: materiały partnera.

Gdy świat spowija noc, nasze oczy stają się narzędziem niedoskonałym. Chcą przeniknąć zmrok, musimy sięgać po systemy, które pozwolą rozproszyć okalające nas ciemności. W zależności od tego, co robimy i czym się zajmujemy, możemy skorzystać z jednego z dwóch popularnych rozwiązań. Są to termowizory i noktowizory. Dla niektórych wygodnym będzie mieć oba systemy pod ręką lub używać ich wymiennie, w zależności od tego, czego akurat wymaga sytuacja. Kupisz je w sklepie combat.pl.

Czym jest termowizor?

W największym skrócie termowizor to urządzenie wychwytujące ciepło. Dzięki niemu nawet w najciemniejszą noc wychwycimy różnicę temperatury na tle otoczenia. Stanie się tak nawet, jeśli będzie ona niewielka lub gdy źródło będzie ukryte. Na nic zda się tutaj kamuflaż czy roślinność. Jeśli obiekt będzie emitował ciepło i będzie w zasięgu widzialności, to termowizor go wykryje. Oczywiście jak z każdym sprzętem, tak i z tym operator będzie musiał nabrać nieco wprawy w wychwytywaniu największych subtelności, ale człowiek lub zwierzę będzie emitować na tyle dużo ciepła, że będzie łatwe do odróżnienia na tle otaczającego go środowiska.

Kamery termowizyjne mogą być przydatne dla służb mundurowych, ale również dla agencji ochrony. Znajdą swoje zastosowanie także w budownictwie oraz w ekipach remontowych odpowiedzialnych za lokalizowanie i neutralizowanie awarii, takich jak choćby elektryczne. Dla termowizji niestraszna jest też mocna ulewa, zapylenie czy mgła.

                                                            Termowizor Xeye E3N.

 

Czym jest noktowizor?

Noktowizor działa inaczej niż termowizor. W tym przypadku nie chodzi o wyłapanie różnic temperatury, ale o wykorzystanie nawet szczątkowego światła. Bez emisji świetlnej noktowizor nie będzie funkcjonował zgodnie z oczekiwaniami. Osią urządzenia jest wzmacniacz obrazu, który wykorzystywany jest do intensyfikowania nawet najsłabszego światła do poziomu umożliwiającego obserwację. Jeśli na niebie będą gwiazdy lub księżyc, to będzie to już wystarczające światło do skutecznego operowania termowizora.

Sprzęt, taki jak noktowizory, może być przydatny nie tylko dla służb mundurowych, ale też dla leśników, wędkarzy, czy też miłośników ASG, którzy dzięki niemu będą mogli podnieść poziom rozgrywki na wyższy poziom.

                                                                 Noktowizor TOPHUNT NV-900

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze termowizora i noktowizora?

Najważniejsza powinna być jakość wykonania. Systemy tego typu będą używane na dworze, nierzadko w trudnych warunkach pogodowych, więc by posłużyły nam przez wiele lat, powinniśmy sięgać tylko po sprawdzone urządzenia.

Dobrze by w przypadku termowizji wybrać system z dużą liczbą megapikseli matrycy. Równie ważne będą czułość oraz zakres temperatur, w jakich kamera tego typu może skutecznie działać.

W przypadku noktowizorów warto zwrócić uwagę na wielkość powiększenia. Warto również sięgnąć po noktowizory cyfrowe, które cechują się znacznie większymi możliwościami w porównaniu z systemami klasycznymi.

Cyfrowe termowizory i noktowizory pozwolą również na zapis obserwowanego obrazu na potrzeby późniejszej analizy.

Jeśli szukacie dobrej jakości termowizorów lub noktowizorów koniecznie sprawdźcie ofertę sklepu combat.pl.

 

Artykuł sponsorowany.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc