Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Tata: samolot rozpoznawczy na bazie Grob SPn

Prototyp samolotu dyspozycyjnego Grob SPn w 2006 r. Fot. Paweł Bondaryk

Podczas odbywającego się w Bangalore salonu lotniczego Aero India prywatny koncern przemysłowy Tata poinformował o planach budowy wojskowego samolotu rozpoznawczego na bazie samolotu dyspozycyjnego. Firma zakupiła prawa do niemieckiej konstrukcji Grob G180 SPn.

Oblatany w 2005 r. bizjet miał masę startową 6300 kg był napędzany dwoma silnikami turboodrzutowymi Williams FJ44 oraz zabierał na pokład pilota i do 9 pasażerów. SPn dysponował zasięgiem w granicach 3500 km, długotrwałością lotu 7 godzin i osiągał pułap 12 500 m. Producent zebrał zamówienia na około 100 takich samolotów. Zbudowano cztery prototypy, z których jeden rozbito w trakcie prób. Wysokie koszty dopracowania konstrukcji przyczyniły się do bankructwa firmy Grob Aerospace pod koniec 2008 r.

Oddział Tata zajmujący się produkcją wojskową i lotniczą (TASL, Tata Advanced Systems) zamierza dostosować samolot SPn do zadań rozpoznania radioelektronicznego i obrazowego (ISR) oraz dozoru granic państwowych. Prototyp ma powstać w ciągu kilku miesięcy na bazie jednego z zachowanych płatowców, który zostanie wyposażony w produkowane lokalnie systemy radioelektroniczne i optoelektroniczne. Jeżeli przebudowany samolot zostanie zamówiony przez Indian Air Force, będzie to pierwsza konstrukcja lotnicza prywatnej indyjskiej firmy zakupiona przez siły zbrojne tego kraju.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc