Trzecia edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE po raz kolejny sprawdziła się jako wydarzenie dla służb dbających o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Wystawę odwiedziło blisko 6000 zwiedzających.
Wydarzenie było doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą firm specjalizujących się w produkcji wyposażenia specjalnego, środków ochrony osobistej, sprzętu ratowniczego, oprogramowania służącego łączności, dowodzeniu czy kontroli – czyli od racji żywnościowych dla funkcjonariuszy po całe laboratoria kryminalistyczne.
Targi rozpoczęły się ceremonią oficjalnego otwarcia, w której udział wzięło wielu znakomitych gości, na czele z Komendantem Głównym Policji Markiem Boroniem, który podczas uroczystości powiedział: - Targi Kielce to doskonała platforma wymiany doświadczeń i praktyk pomiędzy służbami działającymi w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego.
W wydarzeniu wzięło udział 143 wystawców z 13 krajów, wystawę odwiedziło 31 delegacji zagranicznych z 12 krajów.
Merytoryczna strona Targów POLSECURE
Tegoroczna Międzynarodowa Konferencja Policyjna miała kilka aspektów. O wykorzystywaniu środków unijnych przez polską policję dyskutowano podczas pierwszego dnia targów. Na przykładach wykorzystanie środków europejskich omówili insp. Mariusz Żurawski, dyrektor Biura Logistyki Policji, insp. Piotr Pogorzelski, zastępca dyrektora Biura Łączności i Informatyki KGP oraz insp. Mariusz Kudela, zastępca komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Nie zabrakło także bardzo aktualnych tematów związanych z cyberprzestępczością. Przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a także firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem dyskutowali o zabezpieczeniach i strategiach reagowania na ataki hakerskie. Konferencja zorganizowana przez Biuro Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji przyciągnęła specjalistów IT z instytucji zajmujących się przetwarzaniem danych osobowych, BIG DATA i wielu innych. Poruszone zostały także tematy zagrożeń wynikających ze Sztucznej Inteligencji. W ostatnim dniu targów podczas prelekcji „Policja – pracodawca z wyboru” kilkuset uczniów ze szkół mundurowych spotkało się z funkcjonariuszami różnych jednostek Policji. - Myślę, że warto ubrać mundur polskiego policjanta. To przynosi bardzo wiele satysfakcji. Ja czuję tę satysfakcję każdego dnia – mówił do młodzieży nadinsp. Roman Kuster, Zastępca Komendanta Głównego Policji.
Pokazy dynamiczne – ważny element targów dla bezpieczeństwa
Pokazy dynamiczne zawsze wzbudzają zainteresowanie gości, którzy na żywo, w warunkach kontrolowanych mogą zobaczy przedstawicieli różnych służb mundurowych w akcji. Funkcjonariusze z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Służby Więziennej oraz strażacy zaprezentowali swoje umiejętności podczas dynamicznych pokazów z użyciem realistycznych wybuchów, specjalistycznego sprzętu oraz psa taktycznego. Nie obyło się bez strzałów, pożaru i ofiar.
Wypadek busa. Kilka ofiar śmiertelnych, zmasakrowane ciała. Dla widzów pokazu organizowanego w Targach Kielce to tylko mrożące krew w żyłach widowisko. Dla funkcjonariuszy CLKP to codzienna praca. Podczas pokazów dynamicznych zaprezentowali oni proces identyfikacji ciał po katastrofie komunikacyjnej. Zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz zwłoki zgodnie z procedurami INTERPOL. W mobilnym prosektorium przeprowadzili oględziny ciał oraz zebrali dane osobowe
Grupa Interwencyjna Służby Więziennej miała nie mniej przerażające zadanie. Podczas realizowanego konwoju osadzonego nagle psuje się jeden z pojazdów. Pojazd oraz teren zostały zabezpieczone. Na miejsce zdarzenia wezwano zapasowy wóz do transportu więźniów. Podczas przeprowadzania więźnia z zepsutego pojazdu do zapasowego, osadzony, widząc, że jest na wolności podejmuje próbę ucieczki… Przy pomocy psa taktycznego, więzień zostaje zatrzymany, jednak to nie jest koniec akcji. Na konwój napadają uzbrojeni kryminaliści. Padają strzały, jeden z napastników postrzelony w nogę bezwładnie opada na ziemię. Drugi poddaje się bez walki. Funkcjonariusze Służby Więziennej obezwładniają mężczyzn i przewożą ich do jednostki policji
Strażacy w czasie pokazu dynamicznego na placu obok kieleckich hal wystawienniczych zostali wezwani do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych, w tym jeden samochód o napędzie elektrycznym. W wyniku wypadku poszkodowane zostają trzy osoby: kierowca elektrycznego pojazdu opuszcza pojazd o własnych siłach, po czym upada na drodze; kierowca i pasażer drugiego pojazdu osobowego są uwięzieni w aucie leżącym na dachu. Brzmi groźnie? Po chwili w samochodzie elektrycznym dochodzi do pożaru baterii.
Gala wręczenia nagród na koniec POLSECURE
Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego zostały zakończone uroczystym wręczeniem nagród dla najlepszych produktów. Komisja konkursowa po przeanalizowaniu zgłoszeń nagrodziła trzy produkty.
Wyróżnienie specjalne Komendanta Głównego Policji trafiło do firmy PCO za lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3X.
Nagroda Komendanta Głównego Straży Granicznej „Laur Graniczny” trafiła także do firmy PCO z Warszawy za noktowizyjny monokular uniwersalny MU-3M.
Wyróżnienie specjalne Dyrektora Generalnego Służby Więziennej za innowacyjność, zastosowane rozwiązania technologiczne i projektowe otrzymała firma BC ARMS za linię PATROL.
Wyróżnienie specjalne Komendanta Służby Ochrony Państwa trafiło do firmy Autocomp Management i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia za system szkolno-treningowy POJEDYNEK.
Źródło: informacja prasowa Targów Kielce
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu