Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Targi Kielce szykują się na MSPO 2021

Fot.: ZBiAM

Pomimo panującej pandemii i powracających kolejnych lockdawnów Targi Kielce już przygotowują się na tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który zaplanowana na 7-10 września. Ich prezes Andrzej Mochoń liczy na to, że impreza przyciągnie dwa razy więcej wystawców niż rok temu.

Organizacja ubiegłorocznych targów zbrojeniowych w Kielcach niemal do ostatniej chwili stała pod znakiem zapytania. Z udziału w imprezie próbowała wycofać się Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., ale ostatecznie pod naciskiem politycznym ówczesny prezes PGZ Andrzej Kensbok (24 marca br. złożył rezygnację i przechodzi do KGHM Polska Miedź S.A.) zadecydował, że firmy z grupy PGZ będą obecne na targach ale nie pokażą swoich produktów.

– Za duży sukces uważamy fakt, że targi w ubiegłym roku się odbyły i okazały się w pełni bezpieczne. Wdrożyliśmy specjalne procedury związane z bezpieczeństwem sanitarnym, których przestrzeganie konsekwentnie egzekwowaliśmy. Opłaciło się, ponieważ nie dotarły do nas żadne informacje o tym, że podczas ubiegłorocznego MSPO ktokolwiek z uczestników zaraził się koronawirusem – mówi prezes Targów Kielce. – To pokazuje, że przy zachowaniu dyscypliny i rygoru sanitarnego można przeprowadzić targi w sposób bezpieczny dla uczestników – dodaje.

W branży obronnej ubiegłoroczna edycja MSPO została oceniona pozytywnie. Menadżerowie firm często wręcz chwalili sobie brak tłumu zwiedzających, dzięki czemu mogli skupić się na działaniach stricte biznesowych.

W sumie ubiegłoroczny salon w Kielcach przyciągnął 185 wystawców z 15 krajów świata. Wizytę na MSPO w 2020 r. złożyły 23 delegacje z 22 państw, a liczbę zwiedzających oszacowano na niecałe 4 tys. Salon z ubiegłego roku był więc cieniem edycji z poprzednich lat. Sam prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podkreśla, że w ub.r. do Kielc przyjechało 25 proc. wystawców i gości porównaniu z poprzednimi.

– Nie liczymy na to, że w tym roku kielecki salon zbrojeniowy wróci do dawnego formatu. Uważam jednak, że jesteśmy w stanie zorganizować go profesjonalnie i bezpiecznie. Za sukces uznamy, jeżeli podwoimy ilość wystawców i zwiedzających z 2020 r., czyli dociągniemy do poziomu 50 proc. z okresu przed pandemią – mówi Mochoń.

Branża targowa na całym świecie należy to najbardziej zdewastowanych przez koronawirusa. Pomimo tego, w niektórych państwach już odbywają się targi uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W lutym br. – oczywiście przy zaostrzonym reżimie sanitarnym – odbyły się targi IDEX 2021 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Impreza była siłą rzeczy mniejsza, jednak i tak pojawiło się niej wielu ważnych graczy na rynku broni, a w jej trakcie podpisano wielomilionowe kontrakty. Z kolei w marcu w Katarze z powodzeniem zorganizowano inną imprezę – MILIPOL QATAR 2021.

W tym roku w Europie jeszcze nie odbyły się żadne targi zbrojeniowe. Na koniec kwietnia zaplanowano odwołaną w ub.r. imprezę Arms and Security w Kijowie, ale nie wiadomo, czy targi się odbędą, ponieważ także przez Ukrainę właśnie przechodzi kolejna fala zachorowań na COVID-19.

Jak mówi prezes Targów Kielce, w tym kontekście organizacja MSPO we wrześniu to duża szansa, ponieważ możliwe, że będą to pierwsze w tym roku targi zbrojeniowe w Europie. Kolejnymi będą, już zapowiedziane, targi DSEI w Londynie.

– Ponadto resort obrony zapowiedział rychłą realizację kilku dużych programów modernizacji technicznej wojska. Nie dziwi więc, że już teraz obserwujemy duże zainteresowanie MSPO ze strony zagranicznych firm zbrojeniowych. Jesteśmy w stałym kontakcie z potencjalnymi wystawcami – zaznacza Mochoń.

Obecnie jednak na terenie Targów Kielce funkcjonuje szpital tymczasowy. Zajmuje on trzy z siedmiu hal obiektu wystawienniczego. Kilka dni temu przewieziono do niego pierwszych pacjentów z COVID-19, a ponadto najprawdopodobniej lecznica będzie tam działać co najmniej do końca czerwca. Ewentualne przedłużenie jej funkcjonowania będzie zależało od sytuacji epidemicznej w kraju oraz od decyzji wojewody świętokrzyskiego.

– Jest sporo znaków zapytania – przyznaje prezes Targów Kielce. – Mam jednak nadzieję, że pod koniec czerwca na skutek postępujących szczepień i nabywania odporności zbiorowej będziemy w zupełnie innej sytuacji epidemicznej. Szacujemy, że od września możliwa będzie organizacja targów, dlatego robimy wszystko, żeby przygotować się do MSPO – dodaje Mochoń.

Wiadomo też, że podczas tegorocznego MSPO nie będzie państwa wiodącego, co było swego rodzaju tradycją kieleckiego salonu. Zamiast tego w halach Targów Kielce pojawią się pawilony narodowe, które będą grupować firmy zbrojeniowe według kraju pochodzenia. Ma to spowodować, że poszczególne kraje będą mogły efektywniej wyeksponować produkty swoich przemysłów obronnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc