Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Tajwan chce nowych F-16

28 listopada prasa tajwańska poinformowała, że rząd tego kraju (zgodnie z przewidywaniami) zrezygnował z pomysłu zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II i powrócił do koncepcji kupna nowej partii F-16 Fighting Falcon tego samego producenta.

Powyższa decyzja ma związek z czynnikami politycznymi, w tym (ewentualną) odmową zgody na sprzedaż F-35 Lightning II do tego państwa. Kompromisowym rozwiązaniem jest właśnie powrót do pomysłu zakupu około 66 fabrycznie nowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72, które mogłyby zwiększyć potencjał tajwańskiego lotnictwa wojskowego. Obecnie siły powietrzne tego kraju wdrażają do służby pierwsze, zmodernizowane, samoloty F-16V.

Według źródeł rządowych, rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi rozpoczęto w sierpniu. Do końca roku strona amerykańska ma określić możliwości zakupu nowych F-16, natomiast oficjalna oferta sprzedaży może pojawić się około połowy 2019 roku. Zgoda Departamentu Stanu może umożliwić podpisanie międzyrządowego porozumienia w 2020 roku, to zaś otworzy drogę do rozpoczęcia dostaw około 2023 roku.

Sprzedaż 66 fabrycznie nowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 znacznie uskrzydliłby program F-16, który obecnie jest odmrażany – postępują prace przy uruchomieniu linii montażowej w zakładach koncernu Lockheed Martin w Greenville, a w zakładach koproducentów ulokowano zlecenia na produkcję podzespołów. Obecnie program ma już pierwszego klienta, Bahrajn, a wkrótce można spodziewać się podpisania kontraktu na zakup F-16C/D Block 70/72 przez Słowację.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc