Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tajlandia prezentuje pierwsze zdjęcia samolotów AT-6TH Wolverine

Fot. Siły Powietrzne Tajlandii

26 marca Siły Powietrzne Tajlandii opublikowały pierwsze zdjęcia turbośmigłowych samolotów bojowych Beechcraft AT-6TH Wolverine, które obecnie są wykorzystywane do szkolenia personelu w Stanach Zjednoczonych.

Umowa na osiem maszyn została podpisana w listopadzie 2021 roku i ma wartość 143 mln USD. Zgodnie z harmonogramem, dostawy rozpoczną się w czerwcu bieżącego roku i pozwolą na zastąpienie obecnie używanych odrzutowych samolotów Aero L-39 Albatros. Jednym z czynników, które decydowały o zakupie AT-6TH był fakt, że lotnictwo Tajlandii wykorzystuje także T-6C Texan II do zadań szkolno-treningowych.

Obecnie AT-6TH Wolverine zamówione przez lotnictwo Tajlandii noszą jeszcze amerykańskie rejestracje cywilne. Loty wykonywane są z lotniska w Wichita, gdzie mieści się zakład montażu ostatecznego, a także fabryczny ośrodek szkolenia Textron Aviation Defense. Jak wskazują Siły Powietrzne Tajlandii, pierwsza grupa pilotów ma ukończyć kurs do połowy maja bieżącego roku.

Jak wskazują zdjęcia, piloci wykonują loty także z podwieszonym uzbrojeniem dodatkowym. AT-6TH Wolverine może zabrać m.in. zasobniki z 70 mm pociskami rakietowymi, kierowane bomby GBU-12 Paveway II. Pod kadłubem wygospodarowano przestrzeń dla optoelektronicznej głowicy obserwacyjno-celowniczej Wescam MX-15Di.

Tajlandia jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na zakup samolotów AT-6 Wolverine. Dwa egzemplarze zostały także zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, a zainteresowanie wyrażały m.in. Tunezja oraz Irak (w obu przypadkach pozytywne decyzje wydał amerykański Departament Stanu).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc