Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

T-X oficjalnie nazwany

16 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił oficjalną nazwę oraz oznaczenie dla odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego Boeing-Saab T-X, które w przyszłości zastąpią w linii Northrop T-38 Talon.

Od połowy września T-X będą już znane jako T-7A Red Hawk. Nazwa własna została nadana na cześć czarnoskórych pilotów amerykańskich, którzy brali udział w działaniach wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. 332. Grupa Myśliwska, uzbrojona w P-51 Mustang, realizowała loty eskortowe dla bombowców atakujących cele w Niemczech. Do historii przeszła dzięki charakterystycznemu malowaniu części ogonowej.

Obecnie program T-7A znajduje się na etapie realizowania lotów testowych w ramach fazy badawczo-rozwojowej. Do tego celu wykorzystywane są dwa samoloty zbudowane dotychczas przez Boeinga, we współpracy z koncernem Saab. Łącznie wykonały już ponad 100 lotów.

Tylko dla US Air Force planowany jest zakup 351 T-7A, które mają zastąpić T-38 Talon. Pomimo wczesnego etapu programu, Boeing notuje już zainteresowanie konstrukcją przez potencjalnych klientów eksportowych, co ważne maszyny mają być oferowane poprzez procedurę FMS. Według analiz producenta, globalne zapotrzebowanie na samoloty tej klasy oscyluje w granicach 2600 egzemplarzy.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc