Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Szwedzkie strzelanie pociskami Spike LR w warunkach arktycznych

Koncern obronny BAE Systems poinformował w komunikacie, że w grudniu ub.r. w północnej Szwecji przeprowadzono próbne strzelania przeciwpancernego pocisku kierowanego dalekiego zasięgu Sike LR, produkowanego przez izraelską firmę Rafael Advenced Defense Systems. Pociski były odpalane z wyrzutni zintegrowanej z bojowym wozem piechoty BAE Systems Hägglunds CV90, a ćwiczebny cel znajdował się w odległości ponad 2 km. BAE Systems podkreśliło, że próby zostały przeprowadzone w warunkach arktycznych: przy temperaturze poniżej zera oraz opadach śniegu.

Brytyjski koncern podkreślił w komunikacie, że testy zakończyły się sukcesem, a ich przebieg stanowi potwierdzenie tego, że bojowy wóz piechoty CV90 może zostać dostosowany do nowych technologii rażenia w celu zaspokojenia potrzeb klientów BAE Systems. Było to pierwsze strzelanie pociskami Spike LR z wyrzutni zintegrowanej z pojazdem CV90.

– Nowa funkcjonalność może zmienić dynamikę pola bitwy i jest kolejnym przykładem tego, jak doskonała mobilność i przeżywalność CV90 pozwala efektywniej walczyć z przeciwnikiem – powiedział Dan Lindell, dyrektor programu CV90 w BAE Systems. - Doceniamy udział firmy Rafael i jej zespołu odpowiedzialnego za pocisk Spike w zademonstrowaniu tej ważnej zdolności. Cieszymy się z dalszej współpracy, pozwalającej zapewnić obecnym i przyszłym klientom to potężne uzupełnienie skuteczności bojowej CV90 – dodał.

W sumie już ponad 1 200 bojowych wozów piechoty CV90 weszło do uzbrojenia sił zbrojnych Danii, Estonii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii oraz Holandii. Ponadto obecnie BAE Systems realizuje zawarty ze szwedzkim resortem obrony kontrakt na dostawę wozów CV90 w wariancie moździerza samobieżnego. Szwecja w przyszłości prawdopodobnie będzie także zainteresowana pozyskaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike. Co więcej, obecnie nowego wozu piechoty – najprawdopodobniej zintegrowanego z wyrzutniami pocisków Spike LR/LR2 – szukają Czechy.

(ŁP/BAE Systems) Foto: BAE Systems
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc