Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwedzka oferta w przetargu na nowy bojowy wóz piechoty dla Słowacji

Szwecja oferuje Słowacji bojowy wóz piechoty CV90 MkIV. Fot. BAE Systems.

1 lutego rzeczniczka prasowa Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej Martina Kovaľ Kakaščíková poinformowała, że w przetargu na nowy gąsienicowy bojowy wóz piechoty, który w słowackich batalionach zmechanizowanych zastąpi BVP-1/BVP-2/BVP-M, zgłoszone zostały cztery oferty. Jedna z nich wpłynęła ze Szwecji.


Oferta została złożona przez koncern BAE Systems we współpracy z Administracją ds. Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk). Jej przedmiotem jest bojowy wóz piechoty CV90, z którym słowaccy żołnierze i urzędnicy resortu obrony mieli okazję zapoznać się już w ubiegłym roku. Zgodnie z deklaracją producenta, oferta zakłada produkcję CV90 na rynek słowacki we współpracy z lokalnym przemysłem (lokalizacja produkcji na poziomie co najmniej 40%), dostawę zgodną z założonym przez Bratysławę harmonogramem i w ramach założonego przez bratysławski resort obrony harmonogramie. Oferta ma, co potwierdza udział FMV, pełne poparcie władz Królestwa Szwecji. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie wsparcia na poziomie międzyrządowym, co miałoby ułatwić m.in. wdrożenie nowego bwp, prowadzenia szkoleń nowych użytkowników oraz współpracę w ramach przyszłego rozwoju CV90. Docelowo Słowacja mogłaby otrzymać wóz w najnowszej wersji MkIV. Atutem oferty szwedzkiej ma być duże doświadczenie w dostawach CV90 do różnych użytkowników, mnogość istniejących wersji (obecnie 15 wersji prototypowych i eksploatowanych w linii) oraz doświadczenie we współpracy z podmiotami zagranicznymi.

Poza szwedzką, napłynęły też oferty z Królestwa Hiszpanii (GDELS ASCOD 2), Węgier (zapewne Reinmetall Lynx KF41) i Rzeczypospolitej Polskiej. Słowacja zamierza pozyskać 152 bwp o wartości szacowanej na 1,739 mld EUR, choć w przeszłości pojawiały się i inne liczby, co oznacza, że w toku negocjacji plany mogą ulec zmianie.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Szwedzka oferta w przetargu na nowy bojowy wóz piechoty dla Słowacji”

  1. Oferta BAE jest najlepsza, ponieważ za wygraniem Szwedów przemawia kilka argumentów: 1. Słowacja współpracowała w przeszłości z BAE nad produkcją i rozwojem wersji CV90 o nazwie mjolner. 2. Słowacki minister utrzymuje bardzo bliskie stosunki ze szwedzkimi firmami. Wygrana Szwecji jest prawie pewna, więc cały przetarg to chyba tylko formalność.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc