Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwedzka Gwardia Krajowa z wizytą u Terytorialsów

Generał dyw. Laura Swaan Wrede, dowódca szwedzkiej Gwardii Krajowej, z wizytą w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej podczas spotkania z dowódcą WOT gen. bryg. Maciejem Kliszem.

w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej gościła delegacja szwedzkiej Gwardii Krajowej, pod przewodnictwem dowódcy Pani generał dyw. Laury Swaan WREDE. Podczas spotkania nastąpiła wymiana doświadczeń między Formacjami oraz wypracowano koncepcję współpracy pomiędzy ośrodkami szkoleniowymi - Centrum Szkolenia WOT i National Home Guard Combat School.

22 marca br. dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Maciej KLISZ gościł w siedzibie DWOT delegację szwedzkiej Gwardii Krajowej na czele z Panią generał dyw. Laurą Swaan WREDE – dowódca Formacji.

Jak podkreśla Dowódca Terytorialsów: To pierwsza wizyta w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej, ale nie pierwsze spotkanie z Panią Generał. Bardzo oczekiwałem tej wizyty, mając na uwadze prowadzoną już wcześniej współpracę z Gwardią Krajową Szwecji. W składzie delegacji znalazł się Starszy Podoficer Dowództwa GN Szwecji i komendant ośrodka szkolenia. To wskazuje na moje plany współpracy ze szwedzką formacją ochotniczą i terytorialną. Bardzo duże zainteresowanie Pani Generał wzbudził program szkolenia podmiotów pozawojskowych (Narodowy Program Przysposobienia Wojskowego), jako forma budowania odporności społeczeństwa.

Pokaz działań jednostek WOT w wykonaniu żołnierzy 9. LBOT i 2. LBOT . Fot. DWOT

Podczas spotkania strony wymieniły się doświadczeniami oraz wypracowały decyzję o rozpoczęciu współpracy pomiędzy ośrodkami szkoleniowymi polskich i szwedzkich Terytorialsów. Po spotkaniu delegacja została zaproszona do obserwacji pokazu zajęć taktycznych (m.in. pokazu strzeleckiego, strzelania za przesłon, pokazu zabezpieczenia medycznego) przygotowanych przez 2 Lubelską i 9 Łódzką Brygadę OT oraz batalion dowodzenia WOT i SP Sonda.

Partnerską brygadą polskiej obrony terytorialnej dla Formacji szwedzkiej jest 2 Lubelska Brygada OT.
Liderem współpracy z GN Szwecji pozostaje dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który zaprezentował wyposażenie, wyszkolenie oraz entuzjazm żołnierzy terytorialnej służby wojskowej do realizacji zadań bojowych, ale również wsparcia lokalnych społeczności – dodał gen. bryg. Maciej KLISZ.

Fot. DWOT

Formalną współpracę ze Szwedami nawiązano w 2017 roku. Pierwsza wizyta na Lubelszczyźnie miała miejsce w październiku 2018 roku. Na początku kwietnia 2019 r. dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz NASTAROWICZ przebywał z wizytą w ośrodku szkoleniowym w miejscowości Kosta w Szwecji. Dowódca i towarzyszący mu oficerowie Lubelskiej brygady obserwowali ćwiczenia szwedzkich Terytorialsów i planowali wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe. Wizyta dała możliwość bliższego zapoznania się z systemem szkoleniowym, uzbrojeniem i wyposażeniem Szwedzkiej Gwardii Krajowej.

Fot. DWOT

Nie należy również zapominać o inspirującej roli Pani gen. dyw. Laury Swaan WREDE dla wszystkich kobiet służących zarówno w WOT, jak i całych siłach zbrojnych. Pani Generał stanowi wzór do naśladowania oraz pokazuje, że kobiety doskonale odnajdują się na stanowiskach dowódczych w wojsku.

Źródło: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc