Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Szef MON podpisze nowy, 15-letni Plan Modernizacji Technicznej

W czwartek, 10 października Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawi szczegóły oraz zatwierdzi Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035. Dokument tworzy ramy prawne pozwalające na dalszą modernizację Sił Zbrojnych oraz określa uzbrojenie i wyposażenie, które będzie zakupione dla Wojska Polskiego w najbliższych latach.

Plan Modernizacji Technicznej stanowi jeden z najważniejszych dokumentów resortu i jest kluczowy w kontekście rozwoju Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej doprowadził do wprowadzenia przepisów, które pozwalają na planowanie zakupów dla wojska w nowej, wydłużonej perspektywie 15-letniej. Wcześniej był to okres 10-letni. Plan pozwoli na sfinalizowanie najbardziej złożonych programów modernizacyjnych, których realizacja często wykraczała poza 10-letnią perspektywę planowania rozwoju sił zbrojnych.

PMT 2021-35 zawiera programy, które wyznaczą nową jakość Sił Zbrojnych RP oraz przewiduje rekordowe wydatki na modernizację Wojska Polskiego. To dzięki temu dokumentowi możliwy będzie zakup m.in. najnowocześniejszych myśliwców F-35. Umożliwia to również ustawa z dnia 15 września 2017 roku o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, która przewiduje stopniowe zwiększanie wydatków na obronność do 2,1% PKB w roku 2020, a docelowo do minimum 2,5 % PKB w 2030 roku.

30 lipca br., Prezydent RP podpisał niejawny dokument Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021–2035, co pozwoliło na rozpoczęcie procedowania przez Radę Ministrów Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021–2035. Sejmowa Komisja Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała ten dokument 10 września br.

(MON)

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc