Zaloguj

Szef MON podpisze nowy, 15-letni Plan Modernizacji Technicznej

W czwartek, 10 października Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawi szczegóły oraz zatwierdzi Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035. Dokument tworzy ramy prawne pozwalające na dalszą modernizację Sił Zbrojnych oraz określa uzbrojenie i wyposażenie, które będzie zakupione dla Wojska Polskiego w najbliższych latach.

Plan Modernizacji Technicznej stanowi jeden z najważniejszych dokumentów resortu i jest kluczowy w kontekście rozwoju Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej doprowadził do wprowadzenia przepisów, które pozwalają na planowanie zakupów dla wojska w nowej, wydłużonej perspektywie 15-letniej. Wcześniej był to okres 10-letni. Plan pozwoli na sfinalizowanie najbardziej złożonych programów modernizacyjnych, których realizacja często wykraczała poza 10-letnią perspektywę planowania rozwoju sił zbrojnych.

PMT 2021-35 zawiera programy, które wyznaczą nową jakość Sił Zbrojnych RP oraz przewiduje rekordowe wydatki na modernizację Wojska Polskiego. To dzięki temu dokumentowi możliwy będzie zakup m.in. najnowocześniejszych myśliwców F-35. Umożliwia to również ustawa z dnia 15 września 2017 roku o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, która przewiduje stopniowe zwiększanie wydatków na obronność do 2,1% PKB w roku 2020, a docelowo do minimum 2,5 % PKB w 2030 roku.

30 lipca br., Prezydent RP podpisał niejawny dokument Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021–2035, co pozwoliło na rozpoczęcie procedowania przez Radę Ministrów Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021–2035. Sejmowa Komisja Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała ten dokument 10 września br.

(MON)

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc