Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

System ratunkowy samolotów T-7A Red Hawk zatwierdzony do użycia

US Air Force certyfikowała system ratowniczy samolotu Boeing T-7A Red Hawk. Fot. Boeing

28 października dowództwo US Air Force poinformowało o zakończeniu badań i certyfikowaniu do użycia systemu ratunkowego przeznaczonego dla załóg odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego Boeing T-7A Red Hawk.

Powyższa decyzja zapadła przed terminem zakładanym w harmonogramie na początek 2022 roku. System jest oparty na fotelach wyrzucanych Collins Aerospace ACES 5, które mają umożliwić bezpieczne opuszczenie statku powietrznego przez załogę w zakresie prędkości od 0 do 805 km/h. Próby realizowane przez US Air Force rozpoczęły się w styczniu 2021 roku na terenie ośrodka doświadczalnego znajdującego się w bazie lotniczej Hollman w stanie Nowy Meksyk. Do tego celu wykorzystano m.in. rakietowy tor doświadczalny z makietą kabiny załogi, gdzie symulowano użycie foteli wyrzucanych. W ich trakcie sprawdzono różnorodne scenariusze awaryjne, a dane zebrane przy użyciu m.in. manekinów wyposażonych w systemy telemetryczne jasno wskazały, że awaryjne opuszczenie samolotu T-7A Red Hawk jest bezpieczne dla zdrowia.

Zaprojektowany we współpracy koncernów Boeing i Saab T-7A Red Hawk ma zastąpić w US Air Force obecnie używane samoloty szkolenia zaawansowanego Northrop Grumman T-38C Talon. Obecne zapotrzebowanie USAF wynosi 351 egzemplarzy, natomiast według producenta globalne rynek może wchłonąć 3000 sztuk. Wśród zainteresowanych państw wymienia się obecnie Australię, Serbię i Szwecję. Pierwsze seryjne egzemplarze mają zostać dostarczone użytkownikom w 2023 roku, a osiągnięcie gotowości operacyjnej zaplanowano na 2024 rok.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc