Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

System rakietowy PULS dla Królewskiej Armii Holandii

Holenderskie Koninklijke Landmacht staną kolejnym użytkownikiem izraelskiego systemu rakietowego Elbit System PULS. Stosowna umowa międzyrządowa została podpisana 18 maja. Fot. Elbit Systems

18 maja izraelska firma Elbit Systems poinformowała o zawarciu umowy na dostawę polowych wieloprowadnicowych systemów rakietowych PULS dla Królewskiej Armii Holandii.

Umowa ma wartość 305 mln USD i została zawarta w formacie międzyrządowym ‒ strony reprezentowały Ministerstwo Obrony Izraela i Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów. Czas realizacji dostawy systemów PULS (Precise & Universal Launching System, pol. precyzyjny i uniwersalny system wyrzutni) wynosić ma pięć lat.  Na mocy kontraktu Elbit Systems dostarczy 20 modułów wyrzutni rakietowej PULS zintegrowanych z wybranym przez COMMIT (Commando Materieel en IT, pol. Dowództwo Materiałowe i Technologii Informatycznych, dawniej Agencja Materiałów Obronnych, Defensie Materieel Organisatie) nośnikiem kołowym Scania Gryphus XT 8×8. Poza wyrzutniami, producent dostarczy też pociski rakietowe kilku typów oraz usługi szkolne i serwisowe. Zakup pozwoli na wypełnienie luki w zdolnościach Koninklijke Landmacht, który powstały po 2004 r., kiedy wycofano amerykańkie wyrzutnie M270 MLRS na podwoziu gąsienicowym, zakupione w latach 80. (spośród 23, 22 sprzedano Finlandii, a jedną zachowano w muzeum). Warto dodać, że o holenderskie zamówienie rywalizował polowy system rakietowy Lockheed Martin M142 HIMARS, ale za korzystniejszą uznano ofertę Elbitu.

Izraelskie moduły wyrzutni zostaną zintegrowane z podwoziami Scania Gryphus XT 8×8. Fot. Koninklijke Landmacht

System PULS oferuje otwartą architekturę, umożliwiającą integrację istniejących i perspektywicznych systemów łączności oraz dowodzenia, a także elastyczność w dostosowywaniu się do specyficznych wymagań kontrahenta. Standardowo na kołowym nośniku montowana jest wyrzutnia z dwoma pakietami transportowo-startowymi do rakiet różnego kalibru i typu. Są to: 122 mm rakiety Accular (po 18 rakiet w pakiecie o zasięgu do 35 km), 160 mm pociski Accular (po 10 w pakiecie o zasięgu do 40 km), 306 mm pociski EXTRA (po cztery w pakiecie o zasięgu do 150 km) i pociski balistyczne Predator Hawk (po dwa w pakiecie o zasięgu do 300 km lub 370 km w wersji izraelskiej).

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc