Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

System obrony przeciwlotniczej Narew krok bliżej do finału

W ramach działań promocyjnych związanych z programem Narew, MBDA zaprezentowała jakiś czas temu możliwość wykorzystania podwozia Jelcz jako nośnika systemu CAMM. Fot. MBDA

17 listopada Inspektorat Uzbrojenia, w odpowiedzi zadane przez Redakcję Zespołu Badań i Analiz Militarnych, poinformował o obecnym etapie prac nad zakupem systemu obrony przeciwlotniczej Narew, który w pierwszej połowie bieżącego wieku ma stanowić jeden z filarów obrony Wojska Polskiego przed zagrożeniem z powietrza.

Zgodnie z informacją, Inspektorat Uzbrojenia opracował stosowne rekomendacje dotyczące pozyskania systemów NAREW, niemniej jednak faza analityczno-koncepcyjna nie została formalnie zakończona. Ocena występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa została dokonana.

System obrony przeciwlotniczej Narew ma stanowić uzupełnienie dla systemu Wisła - ma być zdolny do zwalczania celów latających znajdujących się w odległości około 25 km od stanowiska ogniowego. Według planów modernizacji sprzętowej Wojska Polskiego potrzeby określono na ponad 20 baterii, co powoduje, że będzie to jeden z kluczowych projektów zakupowych w najbliższych latach. Powoduje także, że jest bacznie obserwowany przez liczne podmioty mogące zaoferować swoje rozwiązania w kraju.

Opracowane rekomendacje zostały przesłane do Ministerstwa Obrony Narodowej. W przypadku ich zatwierdzenia program Narew może przejść do kolejnej fazy, czyli poszukiwania wykonawcy. Zgodnie z wieloletnimi deklaracjami politycznymi płynącymi z resortu obrony głównym realizatorem programu Narew ma być Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., która do tego celu powołała konsorcjum składające się z jedenastu podmiotów. Co podkreśla powyższa firma, jest ona w pełni gotowa do budowy systemu w oparciu o dwa kluczowe filary: opracowanym w Polsce systemie dowodzenia C2, co pozwoli na stworzenie szerokich możliwości eksportowych finalnego produktu – rakietowego systemu przeciwlotniczego, zdolnego do współpracy z różnymi typami nowoczesnych rakiet oraz integracji efektora – rakiety krótkiego zasięgu, pozyskanego we współpracy z jednym z renomowanych producentów zagranicznych i docelowo całkowicie spolonizowanego.

PGZ wypracowała stosowne partnerstwa i porozumienia z potencjalnymi dostawcami systemów rakietowych dla Narew. Porozumienia te dotyczą możliwości pozyskania technologii rakietowej i gwarantują dalszą modyfikację i rozwój wskazanych konstrukcji, co wpisuje się w kluczowy dla programu aspekt suwerenności w zakresie cyklu życia produktu i systemów tej klasy w SZ RP.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “System obrony przeciwlotniczej Narew krok bliżej do finału”

  1. Narew jest ważniejszy od Wisły, PGZ może też dużo więcej na tym zarobić.Kupić trzeba tylko rakietę spolonizować i resztę zrobić u nas, 6 brygad OPL przynajmniej bateria może dwie, marynarka dwie bazy czyli 2 baterie minimum, 4 pułki przeciwlotnicze w 4 dywizjach po baterii minimum 18-12 baterii minimum MON coś o 19 kiedyś mówił

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc