Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

System obrony przeciwlotniczej Narew krok bliżej do finału

W ramach działań promocyjnych związanych z programem Narew, MBDA zaprezentowała jakiś czas temu możliwość wykorzystania podwozia Jelcz jako nośnika systemu CAMM. Fot. MBDA

17 listopada Inspektorat Uzbrojenia, w odpowiedzi zadane przez Redakcję Zespołu Badań i Analiz Militarnych, poinformował o obecnym etapie prac nad zakupem systemu obrony przeciwlotniczej Narew, który w pierwszej połowie bieżącego wieku ma stanowić jeden z filarów obrony Wojska Polskiego przed zagrożeniem z powietrza.

Zgodnie z informacją, Inspektorat Uzbrojenia opracował stosowne rekomendacje dotyczące pozyskania systemów NAREW, niemniej jednak faza analityczno-koncepcyjna nie została formalnie zakończona. Ocena występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa została dokonana.

System obrony przeciwlotniczej Narew ma stanowić uzupełnienie dla systemu Wisła - ma być zdolny do zwalczania celów latających znajdujących się w odległości około 25 km od stanowiska ogniowego. Według planów modernizacji sprzętowej Wojska Polskiego potrzeby określono na ponad 20 baterii, co powoduje, że będzie to jeden z kluczowych projektów zakupowych w najbliższych latach. Powoduje także, że jest bacznie obserwowany przez liczne podmioty mogące zaoferować swoje rozwiązania w kraju.

Opracowane rekomendacje zostały przesłane do Ministerstwa Obrony Narodowej. W przypadku ich zatwierdzenia program Narew może przejść do kolejnej fazy, czyli poszukiwania wykonawcy. Zgodnie z wieloletnimi deklaracjami politycznymi płynącymi z resortu obrony głównym realizatorem programu Narew ma być Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., która do tego celu powołała konsorcjum składające się z jedenastu podmiotów. Co podkreśla powyższa firma, jest ona w pełni gotowa do budowy systemu w oparciu o dwa kluczowe filary: opracowanym w Polsce systemie dowodzenia C2, co pozwoli na stworzenie szerokich możliwości eksportowych finalnego produktu – rakietowego systemu przeciwlotniczego, zdolnego do współpracy z różnymi typami nowoczesnych rakiet oraz integracji efektora – rakiety krótkiego zasięgu, pozyskanego we współpracy z jednym z renomowanych producentów zagranicznych i docelowo całkowicie spolonizowanego.

PGZ wypracowała stosowne partnerstwa i porozumienia z potencjalnymi dostawcami systemów rakietowych dla Narew. Porozumienia te dotyczą możliwości pozyskania technologii rakietowej i gwarantują dalszą modyfikację i rozwój wskazanych konstrukcji, co wpisuje się w kluczowy dla programu aspekt suwerenności w zakresie cyklu życia produktu i systemów tej klasy w SZ RP.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “System obrony przeciwlotniczej Narew krok bliżej do finału”

  1. Narew jest ważniejszy od Wisły, PGZ może też dużo więcej na tym zarobić.Kupić trzeba tylko rakietę spolonizować i resztę zrobić u nas, 6 brygad OPL przynajmniej bateria może dwie, marynarka dwie bazy czyli 2 baterie minimum, 4 pułki przeciwlotnicze w 4 dywizjach po baterii minimum 18-12 baterii minimum MON coś o 19 kiedyś mówił

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc