Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

System obrony powietrznej MRIC na poligonie

US Marine Corps z powodzeniem przetestował system obrony przeciwlotniczej MRIC, wywodzący się z izraelskiego Iron Dome. Na zdjęciu wyrzutnia pocisków Tamir na nośniku Oshkosh. Fot. US Army

13 lipca Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki poinformował o przeprowadzeniu testu systemu obrony przeciwlotniczej MRIC. Przeprowadzono go 30 czerwca, a więc informacja została podana z dwutygodniowym opóźnieniem.

Prototyp systemu MRIC (Medium Range Intercept Capability, pol. zdolność przechwytywania średniego zasięgu) został przetestowany na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk. Podczas testu system, wywodzący się z izraelskiego Rafael ADS Iron Dome, zdołał zniszczyć kilka jednocześnie wystrzelonych celów ćwiczebnych ‒ miały one symulować pociski manewrujące. Podczas testu udało się potwierdzić słuszność przyjętej koncepcji systemu, jak również poprawność integracji jego komponentów.

Pocisk Tamir opuszcza pojemnik transportowo-startowy podczas testu na poligonie White Sands. Fot. US Army

System radiolokacyjny Northrop Grumman  AN/PS-80 G/ATOR zdołał wykryć i śledzić każdy z celów ćwiczebnych od momentu ich wystrzelenia, następnie zaś, za pośrednictwem systemu dowodzenia i kontroli CAC2S, przekazywał dane do systemu kierowania ogniem Rafael ADS Iron Dome. Wypracowane przezeń koordynaty celów pozwoliły na zneutralizowanie przez pociski przechwytujące Tamir kilku celów nadlatujących z różnych kierunków, pod różnymi kątami i z różną prędkością oraz trajektorią lotu. Nie był to pierwszy test tego systemu na terenie Stanów Zjednoczonych, choć wcześniej używano oryginalne, dostarczone z Izraela kompletne systemy Iron Dome.

MRIC ma zapewnić oddziałom US Marine Corps punktową ochronę przed środkami napadu powietrznego przeciwnika, zdolność ta jest budowana w ramach projektu reformy Korpusu znanego jako Force Design 2030. W ciągu kilku najbliższych miesięcy zostanie przeprowadzony kolejny test systemu MRIC, po którym dowództwo US Marine Corps zadecyduje o dalszym losie programu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “System obrony powietrznej MRIC na poligonie”

  1. Dziwne jest TO tu, iż na tym jednym, tym "głównym" zdjęciu, to wyrzutnia pocisków Rafael'a TAMIR na platformie 8x8 Oshkosh MRIC, to jest w konfiguracji 15 tych pocisków (5x3), natomiast na tej STANDARDOWEJ konfiguracji "izraelskiej" (IAF), na tej fotografii poniżej, to jest to wtedy 20 tych pocisków (5x4).......

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc