Zaloguj

System David's Sling pomyślnie zakończył próby przechwytywania celu

Fot. Biuro rzecznika Izraelskiego Ministerstwa Obrony

Izraelska Organizacja Obrony Przeciwrakietowej i Agencja Obrony Przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych Ameryki pomyślnie zakończyły serię prób przechwytywania celu przez zaawansowaną wersję systemu broni David's Sling (pol. proca Dawida).


Izraelska Organizacja Obrony Przeciwrakietowej (IMDO) Dyrekcji ds. Badań i Rozwoju w Ministerstwie Obrony wraz z Agencją Obrony Przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych Ameryki (MDA) pomyślnie zakończyły serię testów, w trakcie których pociski systemu David's Sling z głowicami bojowymi przechwytywały cele reprezentujące zagrożenia – pociski manewrujące i balistyczne. Próby zostały przeprowadzone przez firmę Rafael Advanced Defense Systems Ltd. w ośrodku testowym w centralnym Izraelu przy udziale sił powietrznych i marynarki wojennej Izraela. Ta udana seria prób jest kamieniem milowym w zwiększaniu zdolności operacyjnych Izraela do obrony przed obecnymi i przyszłymi zagrożeniami.Podczas serii prób, obejmującej szereg scenariuszy symulujących przyszłe zagrożenia, przetestowano zdolności nowej i zaawansowanej wersji systemu David's Sling. Wyniki tego testu umożliwią IMDO i inżynierom z przemysłu ocenę i aktualizację zdolności systemu.

Fot. Biuro rzecznika Izraelskiego Ministerstwa Obrony

W ramach serii prób IMDO i Rafael z powodzeniem zademonstrowały również zdolności systemu Iron Dome do przechwytywania różnych zagrożeń, w tym bezzałogowych statków powietrznych i pocisków manewrujących. Test wykazał również interoperacyjność wielowarstwowego systemu obrony powietrznej (Arrow, David's Sling i Iron Dome). Oznacza to, że podczas konfliktu systemy będą zdolne do jednoczesnego przechwytywania zagrożeń.

W teście wzięli udział przedstawiciele MDA i izraelskiego przemysłu obronnego, a także żołnierze Sił Powietrznych Izraela. Rafael jest głównym wykonawcą prac nad systemem David's Sling we współpracy z amerykańskim Raytheonem. Oddział IAI Elta opracował radar MMR, a Elbit Systems system zarządzania walką Golden Almond.

David's Sling jest ważnym elementem izraelskiego wielowarstwowego mechanizmu obrony powietrznej. Rozwój tego mechanizmu jest prowadzony przez IMDO i składa się z czterech warstw: Iron Dome, David's Sling, Arrow-2 i Arrow-3. Wszystkie one działają operacyjnie w izraelskich siłach powietrznych.

Fot. Biuro rzecznika Izraelskiego Ministerstwa Obrony

Izraelski minister obrony Benny Gantz: „Pochwalam udany test, który po raz pierwszy ocenił połączone zdolności przechwytywania celów przez wielowarstwowy system obrony powietrznej Państwa Izrael. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych mechanizmów obrony powietrznej na świecie i chroni państwo przed bliskimi i dalekimi zagrożeniami. Systemy te zostały w fantastyczny sposób opracowane przez Dyrekcję Badań i Rozwoju Ministerstwa Obrony i Rafaela. Systemy w tym wielowarstwowym mechanizmie zapewniają Izraelowi strategiczne zdolności na najwyższym poziomie, umożliwiające nam efektywne działanie w każdym scenariuszu. Chciałbym również podziękować naszym partnerom z Departamentu Obrony USA, Agencji Obrony Przeciwrakietowej, rządu USA i Kongresu USA, którzy wspierają państwo Izrael w rozwoju tych systemów i pomagają w zapewnieniu Izraelowi bezpieczeństwa i przewagi operacyjnej ”.


Szef Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej w Ministerstwie Obrony Moshe Patel: W ciągu ostatnich kilku tygodni resort obrony, wraz z przemysłem obronnym, przeprowadził szereg testów – niespotykanych w swojej złożoności. Poprzez próby te wykazaliśmy, że Państwo Izrael ma solidną, wielowarstwową zdolność do stawienia czoła różnym zagrożeniom – pociskom manewrującym, bezzałogowym statkom powietrznym i pociskom balistycznym. Po raz pierwszy zademonstrowaliśmy wielowarstwowe podejście do radzenia sobie z zagrożeniami – podejście, w którym użyto systemów obrony powietrznej Iron Dome, David's Sling i Arrow. Stosując to podejście, dzięki pełnej koordynacji i interoperacyjności między systemami można zidentyfikować i przechwycić różnorodne zagrożenia.”

Wiceprezes wykonawczy i szef działu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Rafaela, gen. bryg. (rez.) Pini Yungman: „Zdolność, która została wykazana w tej serii testów, zapewnia bezpieczeństwo Państwa Izrael i jego umiejętność do radzenia sobie z zagrożeniami obecnymi i przyszłymi. Kiedy różne systemy w mechanizmie wielowarstwowym są połączone, mogą poradzić sobie z różnymi jednoczesnymi zagrożeniami i bronić obywateli Państwa Izrael”.

Źródło: Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc