Zaloguj

Świdwin domem dla F-35A Lightning II?

16 lipca 17. Terenowy Oddział Lotniskowy w Gdańsku poinformował o rozpoczęciu procedury przetargowej w sprawie wyłonienia podmiotu, który zapoczątkuje I etap modernizacji 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie dla potrzeb samolotu wielozadaniowego.

W ramach powyższego przetargu poszukiwany jest podmiot, który zbuduje drogę samochodową łączącą płytę Cargo z drogą kołowania G. Zgodnie z parametrami droga ma mieć 110 metrów długości, 6 metrów szerokości (do tego dwa pobocza o szerokości półtora metrów każde). Jedynym kryterium podlegającym ocenie będzie cena oferty, podmioty mają czas na składanie ofert do 3 sierpnia bieżącego roku.

Budowa powyższej drogi to nie jedyna inwestycja prowadzona na terenie 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego. 13 lipca zaplanowano podpisanie umowy z firmą Tym-Bud Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski oraz Przedsiębiorstwem Telekomunikacyjnym TELŁĄCZ Jerzy Markiewicz w sprawie budowy obiektu wojskowej straży pożarnej (koszt 21,4 mln złotych z VAT).

Obecnie 21. Baza Lotnictwa Taktycznego eksploatuje samoloty Su-22, które mają być zastąpione przez zamówione w bieżącym roku wielozadaniowe Lockheed Martin F-35A Lightning II. Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej nie poinformowało oficjalnie o planowanych miejscach stacjonowania nowych maszyn, jednak (nieoficjalnie) od zawsze wysokie notowania w tej kwestii miała właśnie baza w Świdwinie. W ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się kolejnych inwestycji, a także przebazowania samolotów Su-22 na inne lotnisko w kraju.

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 comments on “Świdwin domem dla F-35A Lightning II?”

  1. Fajnie, że to lotnisko nie podzieliło losu wielu innych zbudowanych przez mojego ojca (był zastępcą dowódcy JW 3451 z Elbląga).
    Mam do nich sentyment bo w latach 60-tych i 70-tych byłem świadkiem ich powstawania. Oficerowie mogli zabierać rodziny więc mieliśmy fajne wakacje.
    W ubiegłym roku odwiedziłem DOL zbudowany nad samym morzem i syn zobaczył dzieło dziadka i naturalnie wielu innych.
    Jeśli F-35 trafią do Świdwina, to myślę, tacie będzie bardzo miło.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc