Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Survivor R dla Bundespolizei

Rheinmetall AG dostarczy pojazdy opancerzone Survivor R niemieckiej Bundespolizei. Fot. Rheinmetall.

13 stycznia niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetal AG poinformowała, że zawarła z Agencją Zamówień Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec umowę na dostawę opancerzonych pojazdów terenowych Survivor R.

Pojazdy te, już pod oznaczeniem Sonderwagen 5 (pol. pojazd specjalny), trafią do niemieckiej policji federalnej (Bundespolizei) i innych służb ochrony porządku publicznego. Zamówienie dotyczy dostawy 55 pojazdów. Wartość umowy nie jest znana, ale wynosi kilkadziesiąt mln EUR (wg Rheinmetall AG, bliżej 100 niż 20 mln). W umowie zawarto opcję na dostawę kolejnych pojazdów, dzięki czemu całkowita wartość kontraktu przekroczyć może 100 mln EUR. W istocie jest to więc umowa ramowa. Jaka jest jej maksymalna wartość ‒ nie wiadomo, lecz jest to wartość „trzycyfrowa”, oczywiście w EUR. Oferta Rheinmetall AG została wybrana w postępowaniu konkurencyjnym.

Survivor R/Sonderwagen 5 ma zastąpić pojazd Sonderwagen 4 (Tyssen-Maschinenbau TM-170), wprowadzony do służby 35 lat temu. Proces ten rozpocznie się jeszcze w bieżącym roku, bowiem do końca 2022 r. niemiecki resort spraw wewnętrznych otrzyma pierwsze dwa egzemplarze. Zostaną one wykorzystane podczas prób obejmujących również certyfikację elementów ochronnych. Dostawy pojazdów seryjnych rozpoczną się w 2023 r., a zakończą w 2026 r. W ciągu trwającego do 30 lat cyklu eksploatacji Rheinmetall AG będzie odpowiadać za konserwację i remonty pojazdów, zapewni też wsparcie logistyczne użytkownikom.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc