28 maja administracja prezydenta Joe Bidena przedstawiła pełny projekt budżetu Stanów Zjednoczonych Ameryki na rok podatkowy 2022. Pentagon miałby, o ile Kongres wyrazi na to zgodę, otrzymać na swoje potrzeby 715 mld USD. To dużo, mimo to pojawi się jednak konieczność dokonania cięć w niektórych już realizowanych przedsięwzięciach.
Jedną z ich ofiar będzie najprawdopodobniej program budowy działa strategicznego dalekiego zasięgu SLRC (Strategic Long-Range Cannon), którego demonstrator technologii jest obecnie testowany przez US Army. Do końca tego roku prace nad nim mają zostać wstrzymane, co oznacza oszczędności rzędu ponad 70 mln USD tylko w roku podatkowym 2022. Zaoszczędzone środki zostaną wykorzystane do finansowania innych programów, jak np. opracowanie nowych środków łączności, nowej amunicji dalekiego zasięgu itd. Dla porównania, w latach podatkowych 2020 i 2021 przewidziano na realizację programu SLRC 124,6 mln USD. Już opracowane rozwiązania mają znaleźć zastosowanie w w innych programach.
Działo o donośności tysiąca mil (1609 km) miało być zademonstrowane w postaci prototypu w 2023 r. Znane rysunki koncepcyjne i modele przedstawiały system podobny do 280 mm działa atomowego T131 z okresu zimnej wojny. Miałby być to system przewoźny ‒ na stałą pozycję ogniową transportowany dzięki systemowi składającemu się trzyosiowego dołączanego wózka i przedniego sprzęgu do ciągnika siodłowego Oshkosh M1070 HETS. Działo miało służyć do zwalczania celów naziemnych (i być może nawodnych) na dużych dystansach, a jego opracowanie wiązało się z przewidywaną przez US Army koniecznością operowania na oddalonych od siebie wyspach na Pacyfiku. Miało ono służyć do zwalczania przede wszystkim celów „twardych”, np. umocnień. Ponadto miało być sposobem na ominięcie traktatu INF o redukcji rakiet średniego i pośredniego zasięgu ‒ być może wycofanie się Stanów Zjednoczonych z tego sowiecko/rosyjsko-amerykańskiego traktatu rozbrojeniowego umożliwiło uzyskanie tego samego efektu z wykorzystaniem bardziej konwencjonalnych i mniej kłopotliwych technicznie środków. Następcą SLRC nie zostanie raczej działo elektromagnetyczne w układzie szynowym (railgun), bowiem na ich rozwój również zabraknie środków w 2022 roku podatkowym. Program rozwijała US Navy, ale możliwe byłoby wykorzystanie tego rodzaju działa także na lądzie, oczywiście po rozwiązaniu niektórych problemów technicznych i technologicznych. Pewność co do losów obydwu projektów uzyskamy jednak dopiero wówczas, gdy Kongres zatwierdzi projekt ustawy budżetowej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Czy ma sens wracać do IIWŚ
Traktatu INF już nie ma, zamiast super działa ciężarówka z rakietami średniego zasięgu, rozwiązanie tanie i mobilne.