Zaloguj

Super Hornety na FS Charles de Gaulle

3 marca US Navy poinformowała, że w ramach wspólnych ćwiczeń lotniskowców na Morzu Śródziemnym doszło do pierwszych operacji lotniczych wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18E Super Hornet z pokładu FS Charles de Gaulle.

Ćwiczenia odbyły się 3 marca i brał w nich personel eskadry VFA 32 stacjonującej obecnie na lotniskowcu USS Dwight D. Eisenhower. Dwóch pilotów wykonało lądowania na pokładzie francuskiego FS Charles de Gaulle, a w operacji startowej współpracowali członkowie obsługi pokładowej obu jednostek. W ramach ćwiczeń na pokładzie amerykańskiego okrętu lądowały i startowały załogi francuskie (cztery Dassault Rafale oraz pojedynczy E-2C Hawkeye).

Ćwiczenia były okazją do przetestowania samolotów F/A-18E/F Super Hornet z pokładu nieamerykańskiego okrętu. Dla Boeinga może to być dodatkowy atut w działaniach marketingowych w Indiach, które poszukują dostawcy 57 wielozadaniowych samolotów bojowych dla lotnictwa morskiego. W ramach powyższego postępowania producent zapowiada zrealizowanie prób startu z pokładu wyposażonego w rampę startową (standardową dla dwóch obecnie eksploatowanych w Indiach lotniskowców). Głównym przeciwnikiem dla Boeinga jest francuski Dassault, oferujący Rafale

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc